Moniliova spala

Moniliová spála postihuje ovocné i okrasné dřeviny

Jedním ze závažných onemocnění, která mohou postihnout téměř všechny dřeviny ve vaší zahradě, je tzv. moniliová spála nebo také moniliový úžeh (Monilinia laxa). Jak ji poznáte, jak jí předcházet a jak se jí bránit?

Které stromy moniliová spála nejčastěji postihuje

choroba - Moniliová spála postihuje ovocné i okrasné dřeviny

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Tato choroba velmi často postihuje meruňky a višně, dále pak i třešně, slivoně a mandloně. Kromě těchto ovocných stromů může napadnout i okrasné dřeviny, jako je například zlatice, višeň plstnatá nebo mandloň trojlaločná. Méně často napadá jabloně (ovocné i okrasné).

Jak moniliovou spálu poznáte

Nemoc poznáte podle toho, že květy nejprve hnědnou, poté zasychají a nakonec odumírají, stejně tak vadnou a odumírají nové letorosty. Na letorostech se můžete setkat i s kapkami klejotoku.

Přezimování původce

Původce (houba), který tuto nemoc způsobuje, přezimuje v napadených plodech i větvích, takže se na jaře znovu dostává do květů. Nemoc se šíří nejlépe při teplotě od 12 do 22 °C.

Jaká je prevence

Nejlepší ochranou je prevence, tedy pěstování odolnějších odrůd. Dále je potřeba odstraňovat napadené květy, plody i větve. Na počátku kvetení a při odkvétání je možné stromy ošetřit povolenými fungicidními přípravky, jako např. Horizon 250 EW, Kumulus WG nebo Moon Privilege.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

1 Komentářů

Zanechte komentář