Abychom nebyli nepříjemně překvapeni tím, že nám zasazený stromek neroste, neplodí, nebo dokonce odumře, musíme vědět, jak správně stromky nakupovat. Přečtěte si naše rady dříve, než vyrazíte do zahradnictví – uvidíte, že se vám budou hodit.
Dávejte pozor na kvalitu stromků
Kupovaný stromek musí být zdravý – bez virů, chorob a škůdců. Sami to asi nepoznáme, ale stačí, když má stromek etiketu, že je bez virů, nebo byl na viry testován. Proto kupujeme jen stromky ve značkové školce, kde nám kvalifikovaný personál dokáže odborně poradit.
Stromek musí být správně naroubovaný
Stromky se obvykle prodávají jako tzv. štěpovance, to znamená, že se skládají z podnože a na ni naroubované odrůdy. Roub musí být dobře srostlý s podnoží a kmen musí být rovný a dostatečně vysoký. Musíme rozeznat (nebo se zeptáme prodávajícího) místo naštěpování, protože to se při sázení nesmí dostat do půdy, respektive musí zůstat nad zemí.
Rozvětvený kořenový systém
Stromek musí mít dobře vyvinutý a rozvětvený kořenový systém, aby mohl správně zakořenit. Koupíme-li stromek s málo rozvětveným kořenovým systémem, riskujeme, že nám uhyne.
Dostatečně vyvinuté postranní výhony
Stromek musí mít také dostatečně vyvinuté postranní výhony, abychom jej mohli dále tvarovat a šlechtit podle našich představ.
A jak správně koupit bobuloviny?
Tady je situace mnohem jednodušší, bobuloviny se prodávají obvykle jako keře. Rybíz a angrešt má nejčastěji 4–6 stejnoměrných výhonů; maliník a ostružiník se prodává jako sazenice s jedním výhonem zkráceným na délku 1 m, další výhony si rostlina vytvoří během prvního jara po nasázení. Kontrolujeme tedy pouze to, zda rostlina není napadena škůdci či chorobami.
Vhodná doba pro sázení stromků a keřů je buď na podzim, nebo na jaře. Takže to ještě stihnete 😉
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz