Choroby rostlin jsou zodpovědné za velké škody ve vaší zeleninové nebo bylinkové zahradě. V tomto článku se zaměříme pouze na nejběžnější problémy a nemoci rostlin. Pokusíme se také navrhnout organické postupy pro jejich předcházení nebo odstranění.
Rostlinné choroby berou svou energii z rostlin, na kterých se jim daří. Jsou odpovědné za velké škody a jsou často povzbuzovány vlhkým počasím, špatnou drenáží nebo nedostatečným prouděním vzduchu. Rostlinné choroby jsou charakterizovány řadou příznaků, včetně plesnivých povlaků, vředů, skvrn, hnilob a hnědnutí.
Váš první krok v boji proti nemocem je vybrat rostliny, které jsou odolné. Dalšími opatřeními pro minimalizaci nemocí v zeleninových zahradách je udržet svou pěstitelskou oblast v čistotě, řádně zalévat a hnojit rostliny, točit plodiny napříč zahradou a další. Pokud se na zahradě objeví problémy s houbami a plísní, můžete se je pokusit ovládnout prostřednictvím změny podmínek – to znamená snížit vlhkost, zlepšit cirkulaci vzduchu a odstranit infikované části rostlin. Ve většině případů však bude zapotřebí fungicidní sprej nebo prach.
Atraknóza
Rajčata, okurky, melouny a fazole jsou nejčastěji ovlivňovány právě touto chorobou. Mezi symptomy patří malé zapadlé skvrny na plodech nebo luscích. Ve středu těchto skvrn se nachází růžové výtrusy. Pokud chcete této chorobě předejít, aplikujte přípravky, jako je Dithane DG Neotec, Dithane M 45 nebo Novozit MN 80 New. Tyto přípravky se aplikují před květem, nejlépe na začátku jara, jak se začínají rozpadat listové pupeny. V případě těžce infikovaných rostlin je nutné je řádně zničit.
Skvrnitost listů
Infikované rostliny mají malé, tmavé vodou nasáklé skvrny na listech. Tyto skvrny se poté vysuší. I na ovoci se tvoří malé, tmavé skvrny nebo praskliny. Nejčastější je tato choroba na rajčatech, paprikách a zeleniny podobné zelí. Léčba rostlin infikovaných bakteriálními místy neexistuje. Aplikujte fungicidy na bázi mědi nebo síry jednou týdně při prvním příznaku onemocnění, aby nedošlo k jeho šíření. Také omezte hnojiva s vysokým obsahem dusíku, otáčejte plodiny a zničte všechny těžce infikované rostliny.
Boulovitost kořenů
Tato nemoc představuje problém především u zeleniny brukvovité, kam patří zelí, brokolice, květák apod. Starší listy zblednou a vypadají. Kořeny jsou pokřivené a opuchlé. Hledejte fungicidy proti této chorobě a nesaďte brukvovitou zeleninu na stejné místo v zahradě. Fungicidy nezaberou jako léčba na již vzniklý problém.
Prachová plíseň
Ovlivňuje velké množství druhů zeleniny a objevuje se od bílé až po fialovou barvu. Najít ji můžeme na spodních stranách listů a podél stonků. Nejlepším způsobem, jak zabránit plísním, je vyhnout se podmínkám, které ji vytvářejí. To znamená prořezávat rostliny, abychom jim zajistili lepší cirkulaci vzduchu. Zalévejte brzy ráno, aby se rostliny v průběhu dne vysušily, a vy jste tak minimalizovali vlhkost. Pokud dojde k náhlé infekci, používejte fungicidy na měděné bázi každých 7-10 dní až do sklizně. Zlikvidujte těžce infikované rostliny.
Časná hniloba
Mezi symptomy časné hniloby patří hnědé a černé skvrny na listech, které se zvětšují. Listy mohou být tímto zcela zničeny. Na ovoci a hlízách je možné najít vpadlé skvrny. Mezi preventivní opatření patří správný výběr osiva a použití fungicidu na bázi mědi, a to dříve, než se choroba objeví, nebo když jsou prognózy dlouhodobého vlhkého počasí.
Pozdní hniloba
Tato houbová choroba objevuje později ve vegetačním období se symptomy, které se často objevují po květu. Jedná se o vodou nasáklé skvrny na spodních listech a bílé houby na spodní straně. Tato hniloba se týká zejména rajčat a brambor. Rostliny hnijí a umírají v deštivém počasí. Zvolte odolné odrůdy, pokud jsou k dispozici, a likvidujte všechny infikované rostliny a hlízy. Aplikujte fungicidy na měděné bázi každých 7 dní nebo častěji, zejména po silném dešti.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz