belotrn kulatohlavy

Bělotrn kulatohlavý – nepůvodní, ale krásná okrasná rostlina

Bělotrn kulatohlavý se k nám dostal ze střední Asie, zejména jako okrasná rostlina do zahrad, i když z nich se postupně rozšířil i do volné přírody, a je proto považován za invazivní.

Jak rostlina vypadá

Bělotrn je vytrvalá rostlina a má kulovitý kořen, ze kterého vyrůstá rovná lodyha. Dorůstá výšky až 150 cm. Přízemní listy vytvářejí listovou růžici, na lodyze pak najdeme listy střídavé. Květenství jsou kulovitá a jsou tím nejvíce upoutávajícím prvkem na celé rostlině. Květy mají namodralou barvu.

Kde roste původně

belotrn - Bělotrn kulatohlavý – nepůvodní, ale krásná okrasná rostlina

Zdroj foto: Anne The Librarian, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Bělotrn má svůj původní domov ve střední a Malé Asii a v jižní Evropě.

Proč se pěstuje

Bělotrn se pěstuje jako okrasná rostlina, hodí se do skalek, do záhonů. Je možné ji usušit a použít do suchých vazeb. Kromě toho je silně medonosný, takže do zahrad přiláká včely.

Lékařské využití

K lékařskému využití jsou vhodná semena, která obsahují jeden druh alkaloidu. Používají se při zánětech nervů, při svalové atrofii nebo při nedostatečné činnosti srdce. Nesmí se ale překročit doporučené dávkování, to by mohlo způsobit křeče nebo zástavu srdce.

Tinktura z bělotrnu

Pokud byste si chtěli ze semen bělotrnu něco doma připravit, nejvíc se hodí tinktura. Semena se nadrtí – třeba v hmoždíři a zalijí dostatečným množstvím alespoň 40% alkoholu. Necháte uležet alespoň 3 týdny a přecedíte před plátýnko. Uchováváte v neprůhledných skleněných lahvičkách a používáte 30 kapek denně. Zapijte dostatečným množstvím vody.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář