Bělozářka je jemná a bíle zářivá trvalka. V přírodě je chráněná, ale v zahradnictví ji seženete. Snese sluníčko i polostín, doplní barevně kvetoucí trvalky nebo zjemní vzhled koutu v zahradě.
Bělozářka liliovitá (Anthericum liliago) je trvalka dorůstající 30 – 50 cm. Roste v Evropě, Malé Asii a severní Africe. Roste na slunných kamenitých a křovinatých stráních, ve štěrbinách skal. Má ráda neutrální až mírně kyselou, propustnou půdu. Je ohrožená a chráněná zákonem. U nás je k nalezení roztroušeně v západních, severozápadních a středních Čechách.
Má krátký oddenek a masitý kořen. Listy jsou uspořádány skoro všechny v přízemní růžici, lodyha je přímá, květy drobné, bílé, velikosti 3 – 4 cm. Květy jsou seskupeny do jednoduchého hroznovitého květenství. Plodem je tobolka vejčitého tvaru. Kvete od května do června.
Kromě bělozářky liliovité můžeme pěstovat i bělozářku větevnatou (Anthericum ramosum), která roste ve střední a jižní Evropě. Kvete od června do srpna, dosahuje nejvýše 50 cm. Najít ji můžeme ve světlých lesích a slunných stráních. Květenství je rozvolněné a složené z květů 3 cm velkých.
Jak bělozářku pěstovat
Bělozářce liliovité najděte místo, kde je neutrální až mírně kyselá půda. Snáší spíše sucha než zamokření, zemina by měla být propustná a klidně písčitá. Ve vegetačním období ale lehkou zálivku potřebuje. Hodí se do skalek, zídek, ale i trvalkových záhonů. Roste na slunném stanovišti i v polostínu.
Bělozářka větevnatá má ráda spíše vlhčí, vápenitou a humózní půdu. Má ráda slunné stanoviště, ale snese i polostín. Zpočátku roste pomalu, množí se dělením trsů.
Oba druhy se množí také semeny, které lépe klíčí při teplotách nad 150 C. Oba druhy se více rozrostou až druhým či třetím rokem. Skvěle se hodí do přírodních a venkovských zahrad.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz