petrzel

Celeropetržel Serina: Pěstovat ji lze celoročně a vyniká význačnými účinky

Co více si přát, než možnost pěstování nenáročné rostliny po celý rok, která nabízí léčivé účinky? Výhodou je, že si takto rostlinu může vypěstovat vskutku každý, ať už bydlíte v domku či v bytě. Seznamte se s rostlinou, která si vás získá chutí i vůní – Celeropetržel serina.

Celeropetržel serina je v některých západních zemích známá pod názvem Parcel. Rostlinu je možné pěstovat venku na zahradě, ale také v truhlíku na balkoně, terase či v květináči na parapetu v kuchyni. Rostlina si získává stále více příznivců. Však ji ocení každý pro její účinky i ti, kdo zrovna jsou na redukční dietě.

Otužilá rostlina

Na první pohled je takřka k nerozeznání od naťové petrželky. Netvoří ovšem celerovou bulvu ale jen svazek silných kořenů, které neslouží ke konzumaci.

Hlavní část seriny tvoří silný trs jemné natě, jenž vyniká lahodnou chutí a příjemným aroma. Listy jsou především zdrojem vitamínu A i C a dalších význačných a důležitých látek. Mezi nevýznačnější náleží draslík, jenž ovlivňuje hladinu cholesterolu a krevní tlak. V tradiční čínské medicíně se používá nať seriny k posilování funkce ledvin, ale také proti zánětům a při léčbě bolestí kloubů.

Serina je velmi otužilá, k růstu stačí i venkovní teploty okolo nuly. Jedná se o dvouletou rostlinu, která druhým rokem kvete a tvoří semena, která jsou stejně jako celá rostlina také aromatická. Pokud rostlinu necháte odkvést, tak uhyne. Pokud však odříznete květní lodyhu na počátku fáze jejího růstu, nať se opět rozroste.

petrzel rostlina 1 - Celeropetržel Serina: Pěstovat ji lze celoročně a vyniká význačnými účinky

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Nať seriny je zelená i v zimě a dokonce je možné nejen pouze venkovní pěstování či jen v interiéru, ale lze i kombinovat tak, že ji budete letnit a na podzim dáte s květináčem do bytu, abyste ji měli přes zimu kdykoli k dispozici při vaření.

Rostlina má velice jemná semena, která zakoupíte ve specializovaných prodejnách, na internetu či od vášnivých pěstitelů. Semena se vysévají do jemného substrátu a ze začátku se lehce překryjí listem papíru. Substrát je třeba udržovat vlhký, papír se odstraní, když začnou semena pukat a vytvářet klíčky. Po zakořenění serina roste rychle.

Nízkokalorická zelenina s léčivými účinky

Serina, to je zkrátka takový kříženec mající atributy celeru a petržele. Dnes je nať seriny především doporučována coby nízkolarická zelenina při redukční dietě. Uplatnění však přináší nejen pro ty, kdo potřebují zhubnout. Svými pozitivními účinky je přínosem pro lidské zdraví.

V kuchyni lze serinu používat jako zdravou verzi dochucovadla, tj. použít do polévek, salátů, pomazánek, masa, ryb apod. Pokud budete přidávat do vařených pokrmů, tak samozřejmě použít až v samotném závěru, neboť varem by ztratila vůni, chuť i svůj nejvýraznější účinek.

Výtečná je jemně nasekaná serina do slaných tvarohových krémů, pomazánek z nízkotučných sýrů. Čerstvou nať můžete použít i jako efektivní zdravou ozdobu na chleba, chlebíčky, brambory apod.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář