barvinkovec

Exotický barvínkovec madagaskarský: Pokvete opravdu neúnavně až do zámrzu

Správně se vlastně jmenuje barvínkovec růžový (Catharanthus roseus) a zamilují si ho všichni, kterým se nechce podzimní balkon či terasu osazovat vřesy a dalšími podobnými rostlinami. Barvínkovec totiž kvete opravdu v plné parádě až do prvních mrazíků.

Barvínkovec růžový pochází z Madagaskaru – odtud také jeho známější přezdívka. Občas bývá mylně nazýván růžový brčál kvůli podobnosti s brčálem nebo chcete-li barvínkem menším (Vinca minor).

Něco málo o barvínkovci

Ve své vlasti je barvínkovec stálezelený polokulovitý keřík, který může vyrůst až do výšky 1 metru, avšak u nás obvykle nedosahuje více než 30-40 cm výšky a pěstuje se jako jednoletá rostlina.

Barvínkovec má tuhé rozvětvující se lodyhy, porostlé velkými, kopinatými, kožovitými a tmavě zelenými lesklými listy, vytvářejícími husté shluky. Charakteristickým rysem listů jsou jasně vyvedené linie žebrování. Největší ozdobou barvínkovce však nejsou listy, ale barevné květy. Objevují se od června a vyvíjejí se postupně až do října. Podle druhu mají obvykle růžovou nebo purpurovou barvu, ale mohou být také bílé, červené, fialové nebo lila.

A v poslední době byly vyšlechtěny i barvínkovce s dvoubarevnými květy nebo výrazně zbarveným středem. A určitě oceníte i jeho schopnost samočištění, staré květy tak není třeba odstraňovat, opadají samy. Díky tomu je rostlina stále velmi elegantní, i když na ni nemáte tak úplně čas.

barvinkovec ruzovy - Exotický barvínkovec madagaskarský: Pokvete opravdu neúnavně až do zámrzu

Jak pěstovat barvínkovec? Není to těžké

Stejně jako každá exotická krása, má i barvínkovec růžový své požadavky. Musíme mu poskytnout především teplé a slunné stanoviště, stejně  jako úrodnou, humusovou, propustnou a neustále mírně vlhkou půdu. Netoleruje přesušení ale ani přelití. Při pěstování v květináči je třeba pravidelná, ale mírná zálivka.

Barvínkovec by také měl být umístěn na místě chráněném před deštěm, protože usazené kapky vody často vytvářejí na listech nevzhledné skvrny a květy často zcela zničí. Díky vydatnému kvetení rovněž potřebuje pravidelné hnojení a to přípravky pro kvetoucí rostliny (obvykle obsahují zvýšenou dávku draslíku, příznivě ovlivňující kvetení). Přihnojení 3x za měsíc je absolutní minimum.

Chcete-li barvínkovec uchovat přes zimu, poskytněte mu světlou a chladnou místnost s teplotami asi 15-18 ° C. I tak se však připravte na to, že nevydrží krásný déle než 2-3 roky, protože později ztrácí svůj kompaktní růst a kvete méně. Nejpozději třetím rokem ho tedy namnožte vrcholovými řízky.

Rozmnožit ho můžete také ze semen a to výsevem brzy na jaře (březen-duben) do vhodného substrátu. Do zahrady nebo na balkon pak barvínkovce přesazujeme po 15. květnu, kdy už zcela pomine riziko jarních mrazíků. Měli byste také vědět, že barvínkovec je jedovatý, i když v menších dávkách se na Madagaskaru používá pro léčebné účely (působí antibakteriálně, užívá se proti průjmu i jako prevence rakoviny). Sami to však nikdy nezkoušejte.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář