borovice strom

Jak připravit sirup z borovice, který zachutná i dětem

4.8.2019
19 546 Zobrazení

Borovicový sirup je přírodní lék při potížích s horními cestami dýchacími, ale také přirozený nakopávač imunity, který lze používat po celý rok. A jak si ho připravit? Máme pro vás opravdu jednoduchý recept.

Základem pro přípravu sirupu jsou mladé výhonky borovice (libovolného druhu), které obsahují velké množství minerálních solí, sacharidů a vitamínu C. Tyto látky vám pomohou při léčbě nachlazení a katarů horních cest dýchacích. Zda ještě není na sběr pozdě poznáte snadno – nové výhonky nesmí být delší než 10 cm. V opačném případě je třeba hledat jiný strom nebo počkat na následující sezónu.

Na jaké nemoci pomáhá borovicový sirup?

Borovicový sirup byl jako lék často používán našimi babičkami. Slouží zejména jako skvělý expektorant a působí baktericidně. Doporučuje se především pro léčbu horních cest dýchacích a laryngitidy. Borovicový olej obsažený v sirupu vyčistí dýchací cesty od nadbytečných hlenů, což nemocným usnadňuje dýchání. Vitamín C, sacharidy a minerální soli pak podporují náš imunitní systém.

Borovicový sirup obsahuje zejména:

 • Flavonoidy, což jsou organické chemické sloučeniny s antioxidačními, protizánětlivými, diuretickými a diastolickými účinky.
 • Sacharidy, které dodávají tělu energii.
 • Vitamín C, jenž posiluje imunitu a neutralizuje volné radikály (působí antioxidačně).
 • Minerální soli – ty příznivě regulují vodní bilanci těla a mají také pozitivní vliv na kosti.

Sáhnout po něm můžete především v případě, že u sebe nebo svých blízkých zpozorujete:

 • nachlazení
 • kašel a chrapot
 • laryngitidu
 • bronchitidu
 • chřipku
 • cítíte se oslabeni
 • máte zimnici

borovice - Jak připravit sirup z borovice, který zachutná i dětemJak si připravit borovicový sirup

Mladé borovicové výhonky stříháme nejlépe nůžkami nebo je řežeme velmi ostrým nožem. Nejvíce šťavnaté jsou ty maximálně 10 až 12 cm dlouhé. Čím delší budou, tím méně cenných tekutin budou mít. Nejlepší výhonky pro výrobu sirupu budou pořádně lepkavé, takže je nezapomeňte sbírat v rukavicích. Smůla se z rukou později jen velmi těžce dostává.

Aby nedošlo k poškození stromu, neshromažďujte všechny potřebné výhonky na sirup jen z jednoho jediného exempláře, ale najděte si ve svém okolí stromů několik. A kolik jich budeme potřebovat?

Borovicový sirup – recept

 • jednu litrovou sklenici mladých výhonků
 • cukr
 • trochu vody

Příprava borovicového sirupu:

Mladé výhonky jemně omyjte pod tekoucí vodou a nakrájejte na kousky asi centimetrové velikosti. Můžete je rovněž rozmačkat dřevěnou paličkou např v hmoždíři nebo přímo ve sklenici. Do sklenice nyní střídavě vkládejte výhonky a cukr. Vždy asi čtyřcentimetrovou vrstvu výhonků důkladně prosypte asi čtyřmi lžičkami cukru. Pokračujte, odkud nebude sklenice zcela plná. Na konci můžete přidat trochu vody.

Sklenici uzavřete a nechte ji na slunném místě zrát po dobu přibližně jednoho týdne (za slunečného počasí). Je-li venku zataženo, může se doba přípravy protáhnout až dvojnásobně. Sirup z borovice poté přeceďte do menší nádoby a odebírejte podle potřeby. Skladuje se na chladném a tmavém místě. Tady totiž borovicový sirup vydrží a neztratí své unikátní léčivé účinky ani po několik let.

Dávkování borovicového sirupu

Užíváme-li tento sirup preventivně, bude nám stačit 1 čajová lžička ráno, rozpuštěná ve vodě nebo přidaná do vlažného čaje. Užívání během nemoci je však odlišné:

dospělí užívají borovicový sirup 3-4 krát denně a to v množství jedné vrchovaté čajové lžičky,
dětem stačí třikrát denně jedna rovná lžička.

Výhodou borovicového sirupu je to, že si ho oblíbí i nejmenší pacienti pro jeho příjemnou sladkou chuť. Není třeba ho zapíjet ani kombinovat s jídlem. K zažívání je velmi šetrný.

 

TIP:

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

3 Komentářů

Zanechte komentář