Černý kořen hojně pěstovaly naše babičky, v současnosti se pěstuje málo a je to škoda. Patří mezi zdravou a chutnou zeleninu, která není nijak náročná na pěstování. V kuchyni má všestranné využití.
Černý kořen (Scorzonera hispanika) se k nám rozšířil ze Španělska, svůj původ má na Blízkém východě a v jižní Evropě. Dříve se mu říkalo hadí mord španělský a dle pověstí byl v 16. století používán proti dýmějovému moru a hadímu uštknutí.
V prvním roce vytváří válcovitý, přímý a asi 30 – 40 cm dlouhý kořen s černým obalem a bílou dření. Ve druhém roce kvete sytě žlutými úbory, které mají čokoládové aroma. Lodyhy má až 120 cm vysoké.
Je plný minerálních látek, vitamínů, bílkovin a tuků.
Obsahuje inulin, který je vhodný pro dianetiky.
Nachází se v něm allantoin, který napomáhá léčbě ran, povzbuzuje žlázy s vnitřní sekrecí a napomáhá trávení.
Pomáhá při léčbě zánětu močových cest a ledvinových kamenech.
Povzbuzuje látkovou výměnu, je vhodný při léčbě dny, revmatismu, zlomenin, osteoporózy a kloubních obtížích.
Má nízký obsah kalorií, hodí se tedy při redukční dietě.
Jak černý kořen pěstovat
Vyhovuje mu téměř každé klima. Půdu nemá rád kyselou, hnojenou chlévským hnojem a dusíkatými hnojivy, potom je dužina houbovitá a chuť hořká. Lepší úroda bývá v teplejších oblastech. Vyhovuje mu slunné nebo polo – stinné stanoviště. Prospívá mu půda lehčí, hlinitopísčitá, s dostatkem vápníku a dobře zpracovaná. Potřebuje dostatek vlhkosti.
Vysévá se přímo do půdy na jaře, do hloubky 2 – 3 cm. Jednotlivé řádky by od sebe měly být vzdáleny 30 – 40 cm. Jakmile vzejdou sazeničky, rozsadíme je ve vzdálenosti 8 – 10 cm od sebe. Má dlouhé vegetační období, proto se sklizní počítejte během října. Pokud chcete jarní sklizeň, vysejte černý kořen v srpnu.
Jak na sklizeň
Při sklizni si musíme počínat opatrně, abychom nepoškodili kořeny. Kořeny poměrně rychle vysychají, proto je v zimě skladujeme ve vlhkém písku. Ještě před uložením kořeny svážeme do svazku a obalíme fólií.
Černý kořen v kuchyni
Kořen před konzumací musíme omýt a zbavit černé slupky. Po oškrábání ho namočíme do okyselené vody, aby nezhnědnul. Dá se konzumovat v syrovém stavu v salátech nebo pomazánkách. Má jemně oříškovou chuť. Často se tepelně zpracovává, kořeny se potom lépe loupou. Používá se do polévek nebo se vaří a dusí. Připravuje se podobně jako květák.
Polévka z černého kořene
300 g černého kořene
50 g másla
1 vejce
petržel
trochu smetany
citron na ochucení
sůl
Kořeny očistíme, omyjeme a uvaříme v osolené vodě či vývaru, jakmile jsou měkké, přidáme jíšku. Polovinu koleček prolisujeme přes síto, přidáme žloutek, nadrobno nakrájenou petržel a trochu smetany. Nakonec dochutíme citronem a můžeme přidat kousíček másla.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz