Dřevěné květináče perfektně zdůrazňují estetické vlastnosti rostlin, které jejich nevšední stěny hostí. A vůbec nevadí, že je v nich dřevo přítomné vlastně jenom na oko. Vyberte si ty nejkrásnější a zkrášlete s nimi dům i jeho nejbližší okolí.
Fanoušci DIY si mohou snadno vyrobit dřevěné květináče doma úplně sami. Použít lze opravdu cokoli – zbytky starých desek, překližky, kůru, rozebrané bedničky na ovoce, ale třeba i proutí, bambusové klůcky a další přírodniny. Období brzkého jarního prořezu je pro výrobu dřevěných květináčů úplně ideální.
Jak na jejich výrobu
Dřevo použijte jednoduše na obložení odolných vnitřních nádob, které na rozdíl od choulostivého dřeva po jejich obvodu jen tak něco nepoškodí. Originální a půvabné dřevěné květináče tak snadno vyrobíte třeba ze starého barelu nebo železné pánve. A co takhle proutěný koš? Jeho stěny stačí vyložit odolnou fólií, spodní část vybavit dobrou drenáží a vpustit si na balkón třeba půvabné levandulové tóny Provence – nevypadá to romanticky? Když je květináč dostatečně velký, můžete v něm vytvořit například bylinkovou mini zahrádku – fantazii se zkrátka meze nekladou.
Zručnější kutilové si mohou vyrobit celodřevěné truhlíky nebo květináče. Zde je podrobný návod, jak na to, jaké dřevo je vhodné, jak ho připravit a jak samotný truhlík nebo květináč dát dohromady.
Dřevěné květináče – jak zvýšit jejich odolnost?
Trvanlivost dřevěných květináčů závisí především na druhu dřeva, z něhož jsou vyrobeny. Důležité je zejména jejich dno. Nejvyšší odolností vynikají dubové květináče na bylinky a květiny, případně ty z exotického dřeva, zejména teaku, dřeva suar (exotický ořešák) nebo překvapivě odolné akácie. Tuzemské květináče z borovice vám také mohou sloužit po dlouhou dobu, jsou-li opatřeny kvalitní impregnací nebo alespoň dobře natřeny.
Rozhodnete-li se pořídit dřevěný květináč v supermarketu, dobře se podívejte na jeho dno. Nemělo by být vyrobeno z překližky, ale mnohem spíše z tlustého kusu dřeva. Ideální je, pokud je dřevěné dno dvojité, uprostřed opatřené odolnou fólií, případně je-li fólie umístěná zevnitř. Díky tomu dřevo nenasává vlhkost z půdy, nepoddává se houbovým chorobám ani hnilobě a dlouho vydrží krásné a celistvé.
Dřevěné květináče – styly, tvary a velikosti
Zajímá vás, na co se dřevěné květináče hodí, jaké velikosti jsou dostupné, a které barvy vypadají nejlépe? Připravili jsme pro vás malého průvodce jejich jedinečnou nabídkou.
- Pro pokojové rostliny
Existuje celá řada dřevěných květináčů v malých rozměrech, vhodných pro domácí rostliny. Bývají kulaté nebo čtvercové, s dřevěnými částmi často v podobě malých obručí nebo tyčí, upevněných kovovými kroužky k umělému nebo keramickému květináči. Hodí se pro interiéry ve stylu vintage, zvýrazní přírodní vyznění místností, ale poslouží i jako jedinečný výrazný prvek v každém rohu, který potřebujete ozvláštnit a pozvednout na další úroveň.
- Velké truhlíky na balkonech nebo terasách
Jde rozhodně o nejoblíbenější formu dřevěných květináčů. Mívají tvar většího truhlíku nebo kontejneru, určeného pro pěstování menších odrůd zeleniny. Podstavec může být čtvercový, obdélníkový, někdy oválný nebo šestiúhelníkový. Velké dřevěné květináče s upevněnou mřížkou jsou dokonce ideální i pro pěstování vinné révy a dalších popínavých rostlin.
- Dekorativní dřevěné květináče
Poslední kategorií jsou květináče, sloužící zároveň i jako nevšední dekorace. Mohou mít tvar zahradního kolečka, sudu, staré ošatky na chleba apod. S přímou výsadbou obvykle nepočítají, spíše se hodí jako podstavec na květiny s vlastní miskou na odtékající vodu. Ovšem vyložíte-li je odolnou fólií, můžete mezistupeň v podobě jiného obalu vynechat. Například proutěné kolečko osázené netřesky se stane nepřehlédnutelnou dominantou každé skalky nebo minizahrádky.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz