chrpa

Proč pěstovat na zahradě chrpu? Umí totiž víc, než jen ozdobit záhony

Její safírově modré květy se dříve často objevovaly v obilných polích. Dnes jde spíše o výjimku, o to více však začíná být chrpa polní ceněna jako zahradní rostlina. Milují ji však i včelaři a své uplatnění najde i v lidové medicíně a dekorativní i pečující kosmetice.

Na zahrádce se jí bude dařit všude tam, kde je výživná, lehká a středně vlhká půda a samozřejmě sluníčko – čím víc, tím líp. Pro okrasné účely můžete zakoupit i odrůdy s plným květem v bílé, fialové nebo růžové barvě. Ale děláte-li si zálusk na léčebné účinky, vsaďte vždy jen a pouze na safírově modrou původní chrpu polní.

Náš tip: Chrpa se hodí na pro pěstování v okrasných nádobách na balkoně nebo terase. A její nádherné květy vydrží ve váze opravdu dlouho. Stačí jejich stonky zastřihovat pod vodou a přidat malou lžičku soli.

chrpa rostlina - Proč pěstovat na zahradě chrpu? Umí totiž víc, než jen ozdobit záhony

Chrpa a její účinky

Působí zejména dezinfekčně. Bojuje proti zánětům močových cest a ledvin, zevně se pak skvěle hodí pro obklady očí při zánětech spojivek. Infuze z květů jsou také vhodné pro kloktání úst při aftech a dalších nepříjemných onemocněních.

Díky svým jedinečným vlastnostem se chrpa používá také v kosmetice. Ceněny jsou zejména její antibakteriální, protizánětlivé, zklidňující a vyživující vlastnosti, a proto se používá mimo jiné pro péči o pleť a při boji proti akné. Ve formě oplachu na vlasy také pomáhá bojovat proti lupům a některým mykotickým onemocněním kůže.

Jak sbírat a sušit květy chrpy

Jestliže chceme plně využít léčivých vlastností chrpy, musíme dbát na to, aby její květy byly sklízeny v plném květu a sušit je posléze velmi rychle na teplém, vzdušném a tmavém místě (jedině tak si po vysušení udrží svou intenzivní barvu). Usušenou chrpu skladujte v dobře uzavřeném tmavém obalu, jinak rychle ztratí své ceněné vlastnosti.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít