magnolie

Co máte dělat, když magnolie stále nekvetou

Těšili jste se na velké, mnohdy vonné květy, ale místo toho vaše magnolie jen vyhánějí listy a poupat mají poskrovnu? Pokusíme se odhalit nejčastější příčiny špatného kvetení magnolií, aby byly napřesrok opravdu v plném květu.

Nejdříve pro pořádek zmíníme, že pokud zaznamenáte u magnolií žloutnutí listů a horší růst, je příčinou pravděpodobně příliš mnoho vápníku v substrátu. Vše napravíte přidáním kyblíku kyselé rašeliny 2-3 x za sezónu.

U mladých magnolií bývá nejčastější příčinou problémů mráz

Květy a květní pupeny se u magnolií vyvíjejí už na podzim. A nejsou-li na zimu chráněny, může je (zejména u mladších exemplářů) poškodit mráz. Mladé stromky proto obalte netkanou textilií nebo jutou. A dejte pozor i na přílišné zásobení živinami. Dusíkatá hnojiva použijte nejpozději do května, posléze už nikoli. Dusík zpomaluje vyzrávání pletiv, a ty jsou později náchylnější k poškození mrazem. Naopak nepohnojíte-li magnolii vůbec, květů se možná také nedočkáte. Hnojte tedy, ale s mírou.

Magnolia - Co máte dělat, když magnolie stále nekvetou

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Když jsou pupeny poškozeny suchem

Suché zimní měsíce mohou rostlinám škodit ještě víc než velký mráz. Snažte se jim proto vodu občas dopřát a pro všechny případy nahrňte ke kmeni asi 40 centimetrů vysokou vrstvu zeminy, pilin nebo kůry.

Příliš na magnolii spěcháte

Pokud si koupíte roubovanou rostlinu, neznamená to, že vám na zahradě vykvete ihned. Běžně trvá 3-5 let, než se objeví první poupata. A to samé platí v případě, že se rozhodnete magnolii přesadit. Jde zkrátka  o rostlinu konzervativní, která změnu místa nesnáší.

Když je příčinou špatný řez

Snažíte se dodat magnolii žádoucí tvar? Pak buďte opatrní. Hlubší řez rostlina nesnáší a často odmítá kvést po několik let. Mladé stromy je nejlepší nechat růst volně a odstraňovat pouze staré a nemocné větve. Ty starší v případě potřeby řezem umravněte – ovšem ne hlouběji než za třetí pár listů od konce.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít