Do honosných zahrad v zámeckém stylu se kvůli své jednoduchosti příliš nehodí. V těch rustikálních však dokáže překvapit množstvím květů i širokou paletou svých barev. Podívejte se na to, jak hlaváč alias Scabiosu, pěstovat na zahrádce.
Rod Scabiosa zahrnuje více než 80 druhů rostlin. V České republice jsou z volné přírody známy čtyři druhy, které jsou velmi užitečné jako medonosné rostliny. Bývají často součástí směsí semen, určených pro tzv. motýlí záhony nebo ty, které se snaží v klasických zahradách napodobit květenu luk a světlých lesů. Zjistěte, jaké druhy jsou pro pěstování na zahrádkách nejlepší.
Hlaváč – všechno, co potřebujete vědět
Malé, okrouhlé květy mohou být bílé, modré, růžové, fialové, červené nebo žluté. Jsou skvělé k řezu, lehce voní a najdeme mezi nimi jednoletky i trvalky. I když je třeba domovinu těchto rostlin hledat především v oblasti Středozemního moře (některé odrůdy se přirozeně vyskytují také na Kavkaze nebo v Africe), našim klimatickým podmínkám se přizpůsobily víc než skvěle..
Květy vás potěší od července až do pozdního podzimu. Mohou dosáhnout maximální výšky až 80 cm. Nejlépe rostou na slunečných místech, v propustných půdách s neutrálním až mírně alkalickým pH. Ale bude se jim dařit i na skalkách.
Ideální odrůdy hlaváče pro zahradu
Vybrali jsme pro vás čtyři nejzajímavější druhy, kterým se na vašich záhonech bude zcela jistě skvěle dařit.
Hlaváč hvězdicovitý (Scabiosa stellata L. nebo také Lomelosia stellata L.) – výrazné květy v mnoha barvách, ideální pro pěstování ve skalkách, trvalka
Hlaváč kavkazský ( Scabiosa caucasica M. Bieb.) – trvalka. Menší květy fialové barvy.
Hlaváč černonachový (Scabiosa atropurpurea L.). Letnička, zalíbí se vám svou tmavě vínovou barvou.
Hlaváč ( Scabiosa graminifolia L.) – větší fialové květy, trvalka.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz