Irský vřes rozzáří pochmurné podzimní dny, kdy už naše truhlíky nezdobí letničky. Jsou to malé keříky, s pestrobarevnými květy. Ty mají tvar zvonku a rostou v dlouhých hroznech.
Irský vřes (Daboecia cantabrica) je nízký, vřesovitý, stálezelený, široce rozložitý keřík. Je to malý rod v čeledi vřesovcovitých, známý také pod jménem Dabécie kantabrijská. Irský vřes se podobá našemu vřesu, má však výraznější a barevnější květy. Dorůstá výšky asi 25 cm – 60 cm. Má poléhavý a půdo – pokryvný charakter. Původní druh byl přirozeně rozšířen v západním Irsku, západní Francii a v západních oblastech Španělska a Portugalska.
Roste na vřesovištích, kamenitých svazích a v lesích. Má přímé nebo vystoupavé větve, listy jsou eliptické až čárkovité, drobné. Květenství je tvořeno 5 – 15květým hroznem. Květy jsou červenofialové, baňkovité a asi 15 mm velké. K dostání jsou však i odrůdy s květy purpurovými, bílými, červenými či růžovými.
Jak irský vřes pěstovat
Rostlina má ráda kyselou a dobře propustnou půdu. Lze ho však pěstovat i v běžné zahradní půdě s příměsí rašeliny. Má rád slunné stanoviště, snese i polostín, jen barva květů nebude v přistínění tak sytá. Velmi dobře snáší přesychání půdy, ale potřebuje dostatečnou vláhu. Kvete od července do září, pokud silně nepřeschne. Pokud máme na zahrádce těžkou, jílovitou půdu, přimícháme do ní trochu písku a přidáme rašelinu. Po odkvětu je doporučeno vřes ořezat a jednou za 3 – 4 roky provést silný, zmlazovací řez.
Je mrazuvzdorný, pokud poškodí mráz, celkem dobře obrůstá od kořene. Na zimu ho kryjeme chvojím. Občas přijdeme zkontrolovat, zda nepotřebuje zalít. Množí se v létě řízkováním nebo na jaře semeny.
Je to vytrvalá rostlina, která se hodí do vřesovišť nebo skalek, truhlíků, nádob a mís. V truhlíku budou dělat parádu po celý podzim.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz