merunka

Meruňky prospívají našemu tělu hned několikrát

Hledali-li byste všestranné ovoce, nebo dokonce královské ovoce, můžete směle sáhnout po meruňkách. Z meruněk se totiž dají konzumovat nejen plody, ale i jádra, a navíc se z jader lisuje meruňkový olej. Co všechno obsahují čerstvé meruňky?

Co obsahují čerstvé meruňky

Čerstvé meruňky obsahují hodně vitamínu A, vitamíny skupiny B a vitamín C, dále cukry, antioxidanty, draslík, niacin, rutin, železo, kyselinu listovou. Meruňky povzbuzují chuť k jídlu, zlepšují krevní obraz, zpomalují stárnutí, zlepšují náladu, zkrášlují vlasy a nehty, jsou blahodárné pro kardiovaskulární systém, zmírňují astmatické potíže, prospívají zraku a očím vůbec. Dále jsou účinné v prevenci proti rakovině plic a tlustého střeva.

merunky - Meruňky prospívají našemu tělu hned několikrátSušené plody

Pokud nemáme dostupné čerstvé meruňky, můžeme sáhnout po těch sušených. Jsou vyloženou zásobárnou železa, a tak pomáhají při anémii. Kromě toho v sušených meruňkách najdeme dostatek mědi, niacinu a kobaltu. Celkově jsou sušené meruňky vhodné na uklidnění nervů.

Jádra meruněk

Jádra meruněk chutnají jako mandle, většinou jsou hořká, pouze odrůda „Velkopavlovická“ má jádra sladká. Ovšem beztak jezte maximálně 5 jadérek denně, jsou sice bohaté na vitamíny a stopové prvky, ale také obsahují amygdalin, který se v těle rozkládá na jedovatý kyanovodík a může způsobit otravu (ta se vyznačuje zvracením, průjmem, bolestí břicha a nevolností).

Zastudena lisovaný meruňkový olej

Je jedním z nejjemnějších olejů, takže jej můžete používat na masáž miminek, klidně do něj přidejte vhodné bylinky a vyrobte si vlastní aromasměs. Meruňkovým olejem se můžete i odličovat, anebo jej používat místo nočního krému – doporučuje se pro zamezení stárnutí pleti a pleť zanechává jemnou a čistou.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít