Většinu hlíznatých rostlin, pocházejících z dalekých krajů, je třeba pěstovat v přenosných nádobách nebo je alespoň na podzim vyrývat ze záhonu. O montbrécii to ale neplatí. Pokud nebydlíte příliš vysoko v horách, na jaře vás znovu překvapí svými silnými svěže zelenými výhony.
Díky barevnému vodopádu zvonků na dlouhém stonku, zpravidla mírně nachýlenému k zemi, zaujme montbrécie na záhonku na první pohled. Původně pochází z Afriky a u nás jde stále o poměrně neznámého nováčka. A to je rozhodně škoda.
Záplava barev s vůní šafránu
Odborné označení Crocosmia je složeno z řeckých slov krokos (šafrán – krokus) a osmé (vůně), což bychom volně přeložili jako „vonící po šafránu.“ Je to to rozhodně poklona a v kombinaci s nejrůznějšími odstíny žluté, oranžové a červené velké plus.
Montbrécie vás navíc prvními květy překvapí už v červenci a ochotně budou kvést až do pozdního podzimu. Vyniknou nejlépe ve větších skupinkách a díky své výše až 150 centimetrů se nejlépe hodí k plotu nebo jako středová rostlina záhonu. Při výsadbě doporučujeme dodržovat výsadbovou sponu 10-15 centimetrů. Hlízy sázíme asi 5-8 centimetrů hluboko.
Montbrécie je nenáročná, vyžaduje pouze důkladnou přípravu na zimu
Na zahrádku ji pořídíte snadno. Stačí zakoupit zralou hlízku nebo dokonce semena. Hlízku je možné ihned zasadit do země (nejpozději do října), semínka pak předpěstovat v domácích podmínkách a malé rostlinky umístit ven až druhým rokem. Montbrécii se bude dařit na slunci i v polostínu a náročná není ani na zálivku. Prospěje jí hnojení pro kvetoucí rostliny, ale ne častěji než 1x za měsíc.
Na podzim ji nechte zcela v klidu. Jakmile začnou dlouhé mečovité listy žloutnout, nesnažte se je odstranit, ale ponechte na místě až do jara. Před příchodem prvních mrazíků pak přikryjte záhon větší vrstvou chvojí nebo mulčovací kůry, kterou odstraníte až na konci dubna.
Výjimku tvoří pouze velkokvěté montbrécie nebo ty, pěstované ve vyšších polohách. V takovém případě je třeba hlízy vyrýt a uskladnit je v temné, chladné a suché místnosti. Ven se smějí podívat až po posledních jarních mrazících.
Teplá jara si žádají výjimku
Ovšem chcete-li využít mimořádné teplých jar, začněte montbrécie pěstovat v přenosných nádobách. Přivítat je tak může už první dubnové sluníčko a v případě hrozícího nebezpečí je rychle přenesete dovnitř. Prodloužíte jim tak vegetační sezónu o několik týdnů. A to se vzhledem k jejich nevšední dekorativnosti rozhodně vyplatí.
A chcete-li montbrécie podarovat sousedům nebo je jednoduše rozšířit i do dalších koutů zahrady, využijte k tomu dceřiné hlízy, jež se u mateřských rostlin objevují na podzim.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz