Dřív byly moruše k vidění prakticky na každé zahradě, v dnešní době jde spíše o raritu. A to je velká škoda, protože vás potěší hned dvakrát: zajímavými květy podobnými kopřivám na jaře a chutnými jemnými plody na podzim.
Pěstování moruší má v českých zemích dlouhou tradici. Vyšlechtěno bylo více než 400 druhů, jež se od sebe navzájem liší tvarem a velikostí listů, ale i svými plody. Ty nejchutnější odrůdy vznikají křížením. Doporučit lze zejména morušovník trnavský nebo převislý druh pendula.
Černý, bílý, červený…
Nejznámějším druhem je pravděpodobně černý morušovník. Jde o strom dorůstající skutečně impozantních rozměrů, hojně rozšířený zejména na jižní Moravě. Má chuťově nejvýraznější plody, jež silně barví.
Bílý morušovník dorůstá dokonce ještě větších rozměrů – až 15 metrů je jeho rekord! Jemné bílé plody se hodí do koláčů i do zavařenin. K mání je množství zajímavých kultivarů. A jaké se nejvíce osvědčily nám?
- Laciniata
- Pendula (převislý)
- Aurea
Červený morušovník u nás není příliš známý. Mnohem oblíbenější je kříženec červeného a červeného – morušovník trnavský.
Náš tip: Chcete-li morušovník, který vám nikdy nepřeroste přes hlavu a jako bonus se nechá vytvarovat přesně podle vašich přání, vsaďte na převislé kultivary Pendula. Těm totiž neublíží ani výraznější sestřihy.
Jen do teplých zahrad
Chcete-li se těšit z dobré úrody a vypustit starosti se zimováním stromku, vyberte moruši na své zahradě teplé a závětrné místo. Průměrná roční teplota by se měla pohybovat okolo 9°C. Ideální bude, pokud bydlíte v chráněném údolíčku, kde v nejbližším okolí nerostou žádné jiné velké stromy. Moruše totiž vytváří hluboký kořenový systém a konkurenci jiných dřevin příliš v lásce nemá.
Nezapomeňte ji zasadit dále od domu, terasy nebo hlavních příjezdových cest. Plody vcelku barví a umí udělat opravdu nepořádek. Ze stejného důvodu je dobré mít pod stromem trávník, aby se plody spadlé na zem neušpinily od bláta a hlíny. Navíc spadlé plody jsou nejchutnější, ty podtržené se nikdy nebudou moci pochlubit takovou sladkostí a vůní.
Náš tip: Plody lze konzumovat syrové nebo tepelně upravené třeba v koláčích či džemech. Z černých moruší pak lze vyrobit opravdu chutné morušové víno.
Sázíme na podzim či na jaře
Sázení moruší je velmi podobné jako u jiných ovocných stromků. Bude jim vyhovovat hlubší jáma s rozrušeným okrajem, jež umožní rychlou expanzi kořenů do okolí. Na dno výsadbové jámy přijde směs kvalitní zeminy a kompostu, řádně prolitá vodou. Poté stromek zasadíme a půdu okolo pečlivě přišlapeme. Použijeme další konev vody a doplníme odplavenou hlínu. Vrchní vrstvu je třeba nechat volnou – vláha se pak lépe udrží v půdě. Z udusaného povrchu se vlhkost rychle odpaří. Zaléváme jen v prvních několika letech nebo v období opravdu výrazného přísušku. Moruše mají raději sucho než přemokření. Čas od času je můžeme také sestřihnout.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Dobrý den, zajímá mě morušovník převislý, ale nikde jsem nenašla, jak je vysoký a kolik stojí. Hodí se do malé zahrady? Děkuji za odpověď. Němečková Magda