O lotosech je u nás známo hodně polopravd. Existuje množství druhů, je možné je pěstovat i v našich podmínkách a dají se použít i v léčitelství. Co ještě nevíte o lotosech? Vezmeme vás do světa těchto půvabných rostlin.
Nejspíš víte, že lotosy uctívali a pěstovali už staří Indové a Egypťané. Každý národ však pěstoval trochu jinou květinu. Lotosů je totiž velké množství druhů – jeden z nich dokonce pochází i z Ameriky, lotos žlutý alias Nelumbo lutea. U nás však k pěstování doporučujeme spíše lotos posvátný (Nelumbo nucifera).
Ideální společník do zimní zahrady
Vlastníte vytápěný skleník nebo zimní zahradu? Pak máte vše, co potřebujete. Pro úspěšné pěstování lotosů je důležité především dobré zimování, při němž nesmí teplota klesnout pod 7°C. Jsou to spíše bahenní rostliny než vodní. A to koneckonců poznáte už na první pohled. Zatímco lekníny jsou na vodě závislé a jejich listy plavou po hladině, lotos ty své vystrkuje z vody a nese je na silných stoncích – stejně jako květy.
Vyrůstají z bahna, ale tlející zbytky nesnášejí. Dokáží totiž poškodit hlízy. Stejně citlivé jsou i na špatné hnojení – výživné granule se nesmí rostliny vůbec dotýkat, lepší je tedy tekuté hnojivo v té správné koncentraci.
Hlízy, které vypadají jako ředkve
Pokud se dostanete k hlízám lotosů, budete překvapeni, jak zvláštně vypadají. Jako byste v ruce drželi dlouhou bílou ředkev. Tím jsou lotosy zvláštní, a zároveň i náročné. Nelze je totiž pěstovat v přenosných košících jako jiné vodní rostliny – i sebemenší poškození hlízy obvykle znamená úplné odumření nadzemní části.
Je tedy nutné vybrat takové stanoviště, kde bude moci lotosům v létě poskytnout teplotu okolo 25°C a dostatek slunce, v zimě pak zmiňovaných 7°C. A samozřejmě chemicky neupravenou vodu – v té se rostlinám dařit nebude ani trochu. V přírodě obývají lotosy stojaté nebo jen pomalu tekoucí teplejší vody, podobně bychom se k nim tedy měli chovat i při domácím pěstování.
A jak je to množením lotosů? Někteří pěstitelé doporučují dělení hlíz, to je však u mnoha druhů problematické – stačí špatně říznout a přijdete o celou rostlinu. Mnohem spolehlivější je nechat uzrát semena. Když jsou připravená, začne se semeník sklánět k vodě. Tehdy je správný čas pro sběr. Semena trochu obrousíme a vysadíme do teplého a vlhkého substrátu. Nové rostliny by se měly objevit do dvou měsíců.
Lotosy voní, lekníny ne
To je další rozdíl, který vás může zarazit. Ovšem nejde o univerzální rozeznávací pomůcku. Některé lotosy zkrátka voní, jiné ne. Pokud si chcete pořídit rostlinku s příjemným aroma, máme pro vás dvě osvědčené odrůdy:
- Dajin – čínská odrůda, působící téměř jako plnokvětá. Středně velký bílý květ s růžovými kraji listů.
- Osiris – zástupce klasických afrických lotosů s velkým květem a příjemnou vůní. Vypadá podobně jako lotosy zobrazované na staroegyptských hrobkách.
Lotosy v lidovém léčitelství
I když jejich květy vypadají půvabně, zdravotní účinky můžeme čekat spíše od vyzrálých hlíz. Ty totiž obsahují řadu vitamínů, škrobů a aminokyselin. Dají se sušit, kandovat i zpracovávat začerstva.
Čaj připravený z oddenku lotosů, pomáhá při dráždivém a vlhkém kašli. A sušíme-li přece jenom listy, dostaneme léčivý odvar pomáhají při potížích se žaludkem. Ocení ho i ženy trpící nevolností v těhotenství – stačí si dopřát šálek nalačno hned po probuzení.
Milovníci sladkostí pak mohou v prodejnách zdravé výživy nakoupit lotosová semínka. Ta stačí povařit s cukrem a pak přidat jako báječnou křupavou vložku do dortů nebo koláčů. Delší tepelnou úpravu nepotřebují a nemusí se ani loupat.
Lidové léčitelství pak výtažek z lotosu používá i proti epilepsii, k zastavování krvácení nebo jako tonikum, jež dokáže člověka rychle probrat z bezvědomí. V aromaterapii pak lotosová vůně pomáhá uklidnit podrážděné nervy a odplavit stres.
Hledáte více informací o lotosech a jejich pěstování? Zavítejte na stránky www.lekniny-lotosy.cz zkušené pěstitelky Kateřiny Veselé.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz