Hledáte trvalku, která vám pokvete mnoho let, sama se množí, a dokonce ji můžete sami křížit, zejména co se týče barevnosti květů? Orlíček zahradní předčí vaše očekávání.
Odkud pochází
Orlíček je domácí rostlinou celého severního mírného pásu a druhů orlíčků je určitě přes 70, kultivarů potom i kolem tisíce.
Jaké orlíčky se pěstují a kam se hodí
Orlíčky můžeme rozdělit na druhy nízké, střední a vysoké. Nízké, jako např. modře kvetoucí Aquilegia alpina, jsou vhodné zejména do skalek či zahradních zídek, protože dorůstají maximálně 50 cm. Střední druhy (Aquilegia coeruela či Aquilegia canadiensis) se hodí na okrasné záhony i předzahrádky a vysoké druhy (Aquilegia chrysantha) se hodí do trávníku a také k řezu.
Co orlíčky potřebují
Orlíček bude nejlépe prospívat na slunném nebo polostinném stanovišti, má raději vápenitou půdu a potřebuje pravidelnou zálivku nebo klidně i trvale vlhkou půdu.
Množení a křížení
Orlíček se velmi těžko množí vegetativně (dělením trsů) a stejně tak nemá rád přesazování. Mnohem lepší a efektivnější je množení ze semen. Můžete jej nechat vysemenit se samostatně na podzim, a na jaře vám již vyroste nová rostlina, která během léta pokvete. Jestliže se vám některé barvy orlíčku zvlášť líbí, nechte je zkřížit mezi sebou, sesbírejte semena a vysejte na oddělené místo. Tímto způsobem můžete dosáhnout prakticky jakýchkoliv barevností.
Orlíčky ve volné přírodě
Mnoho orlíčků roste ve volné přírodě anebo zplanělo. U nás najdeme orlíček obecný, který kvete modrofialově.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz