hluchavka

Jak zpracovat hluchavku? Do salátů, nádivky i na čaj

S příchodem jara nastává i sezóna sběru bylinek. Hluchavky se nachází na podobných místech jako třeba kopřivy. Sbírají se nejen drobné květy, ale využít se dají i listy. Většinou se suší, ale konzumovat se dá i čerstvá.

Hluchavky rostou téměř po celé Evropě, rod hluchavka v sobě zahrnuje velké množství druhů, s některými z nich se setkáváme i u nás. Sbírat se dá hluchavka bílá, žlutá (pitulník žlutý) i růžová.

Květy se musí sbírat opatrně

Květy jsou drobné a pracně se sbírají, což může někoho odradit. Sbírají se po celou dobu květu, nejlépe za slunného počasí, a to pyskaté koruny bez kalichů, musí se však s velkou opatrností, pokud se pomačkají, zhnědnou. Suší se ve stínu nebo maximálně na 400 C. Správně usušené květy jsou bílé nebo nažloutlé a bez vůně. Usušením výrazně klesá jejich hmotnost.

Listy obsahují spoustu prospěšných látek

Sbírat listy je o něco jednodušší, nať i listy obsahují více prospěšných látek než květy. Lze je sušit nebo přidávat například do salátů v čerstvém stavu. Může se přidat i do koupele pro zklidnění kůže.

Co hluchavka obsahujehluchavky - Jak zpracovat hluchavku? Do salátů, nádivky i na čaj

Květy obsahují sliz, třísloviny, glykosidy, saponin, cholin, antioxidanty, éterické oleje, silice a určité množství vitamínů a minerálů. Nať obsahuje minerály a stopové prvky ve větším množství.

Jak hluchavka působí na naše zdraví

Pro svůj vysoký obsah železa je vhodná pro ženy s menstruačními obtížemi. Podporuje činnost ledvin a jater, působí močopudně. Podporuje tvorbu žluči a trávení. Podporuje odkašlávání a zklidňuje nervovou soustavu.

Jak se dá hluchavka zpracovat

Kromě přípravy čaje se dá připravit i nálev do koupele. Listy hluchavky se přidávají do salátů, pomazánek, omáček nebo polévek, dají se připravit i jako špenát.

Nálev do vany:

20 celých hluchavek (čerstvé i sušené) přelijeme přibližně 2,5 l vody a necháme 15 minut luhovat. Nálev přecedíme a nalijeme do vany (voda by měla být bez pěny a jiných kosmetických výrobků).

Čaj:

2 lžičky sušených hluchavek zalijeme 400 ml vody a necháme 15 minut luhovat.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít