orlicek

Orlíček zahradní: Téměř nezničitelná trvalka, která předčí očekávání

Hledáte trvalku, která vám pokvete mnoho let, sama se množí, a dokonce ji můžete sami křížit, zejména co se týče barevnosti květů? Orlíček zahradní předčí vaše očekávání.

Odkud pochází

Orlíček je domácí rostlinou celého severního mírného pásu a druhů orlíčků je určitě přes 70, kultivarů potom i kolem tisíce.

Jaké orlíčky se pěstují a kam se hodí

Orlíčky můžeme rozdělit na druhy nízké, střední a vysoké. Nízké, jako např. modře kvetoucí Aquilegia alpina, jsou vhodné zejména do skalek či zahradních zídek, protože dorůstají maximálně 50 cm. Střední druhy (Aquilegia coeruela či Aquilegia canadiensis) se hodí na okrasné záhony i předzahrádky a vysoké druhy (Aquilegia chrysantha) se hodí do trávníku a také k řezu.

Aquilegia vulgaris - Orlíček zahradní: Téměř nezničitelná trvalka, která předčí očekávání

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                     Aquilegia vulgaris

Co orlíčky potřebují

Orlíček bude nejlépe prospívat na slunném nebo polostinném stanovišti, má raději vápenitou půdu a potřebuje pravidelnou zálivku nebo klidně i trvale vlhkou půdu.

Množení a křížení

Orlíček se velmi těžko množí vegetativně (dělením trsů) a stejně tak nemá rád přesazování. Mnohem lepší a efektivnější je množení ze semen. Můžete jej nechat vysemenit se samostatně na podzim, a na jaře vám již vyroste nová rostlina, která během léta pokvete. Jestliže se vám některé barvy orlíčku zvlášť líbí, nechte je zkřížit mezi sebou, sesbírejte semena a vysejte na oddělené místo. Tímto způsobem můžete dosáhnout prakticky jakýchkoliv barevností.

Orlíčky ve volné přírodě

Mnoho orlíčků roste ve volné přírodě anebo zplanělo. U nás najdeme orlíček obecný, který kvete modrofialově.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít