Rákosovité rostliny jsou ideální k vytvoření ostrůvků v mělčích částech okrasných nebo koupacích jezírek přírodního typu nebo k vybudování zelených stěn podél jejich břehů. Velmi oblíbený a dekorativně působící je orobinec neboli doutník.
Orobinci se lidově říká doutník podle šišticovitého a hnědě zbarveného květenství. Jejich dlouhé stonky nám mohou připomínat trávy nebo bambusy. Kvetou od května do září, záleží na druhu. Většina orobinců pěstovaných v našich podmínkách je mrazuvzdorných. Lze je mít venku celoročně.
Jak vznikají typické doutníky
Květenství orobinců jsou oboupohlavná, skládá se ze dvou, nad sebou uspořádaných, válcovitých palic. Horní palice má samčí květy, spodní samičí. Samčí jakmile odkvete, brzy opadá a zůstane po květu jen drobný výčnělek. Samičí květy tvoří typický doutník. Šištice se postupně rozpadá a uvolňuje ochmýřená semínka, která jsou větrem roznášena do okolí.
Jak na výsadbu orobince
Vysazujeme na jaře, do podmáčených břehů nebo přímo do vody, hloubka přibližně 30-80 cm, připravte jim hlinitopísčité substráty. Je dobré regulovat jejich bujný růst, proto je vysazujte do plastových nádob, zabráníte tak prorůstání oddenků do okolí. V přírodě vytváří hustou síť rozvětvených oddenků pod zemí, rychle se šíří do okolí a vytváří nepropustné porosty. Což by v případě jezírka na zahradě bylo nežádoucí. Rozmnožování není složité, v průběhu vegetace oddělte trsy.
Druhy orobinců pro zahradní jezírko
Orobinec širolistý (Typha latifolia) je nejběžnější druh u nás, rozšířený je v mírném pásmu Evropy a Asie. Dorůstá výšky přibližně 150 cm, listy jsou delší. Kvete červen-srpen, roste poměrně bujně. Hodí se okolo břehů jezírka nebo jako ostrůvek.
Orobinec úzkolisty (Typha angustifolia) je rozšířen nejen u nás, ale i v celé Evropě a Asii. Dorůstá do výšky 100-150 cm, kvete červen – srpen, je vhodný do všech typů jezírek a nejlépe vypadá jako solitéra.
Orobinec sítinovitý/Laxmanův (Typha laxmanii) se dá najít i u nás, ale spíše se pěstuje v teplejších oblastech Evropy a Asie. Je nižší, okolo 80-120 cm, hodí se tedy i do menších jezírek. Kvete červenec-září. Nerozrůstá se tak bujně.
Oddenky orobinců jsou jedlé a výživné. Obsah bílkovin je asi 11 % a škrobu přibližně 20 %. Dříve měly svazky stonků a listů využití jako střešní krytina. V Indii se pěstuje speciální druh orobince, kterým se krmí sloni. Ze stonků a listů se dodnes vyrábí pletené výrobky. V neposlední řadě je orobinec využíván floristy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz