trapatky

Třapatky jsou zářivé a neúnavně kvetoucí trvalky

Třapatky jsou pestré, veselé rostliny, které často kvetou až do zámrazu. Můžete vybírat z letniček dvouletek nebo trvalek. Jejich květy jsou podobné kopretinám a prozáří zahradu ještě na podzim.

Třapatky (Rudbeckia) zahrnují jak letničky, tak i trvalky. Najdeme mezi nimi vysoké druhy, ale i nízké. V Evropě se objevují zhruba od 17. století. Jejich květy mají vypouklý, tmavý střed, že kterého vyrůstají protáhlé, jazykovité květní lístky. Můžeme obdivovat řadu barevných odstínů. Někdy lze zaslechnout i název terčovky.

Mezi vytrvalé třapatky patří:

Třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) pochází ze Severní Ameriky, vyrůstá přibližně do výšky 70-110 cm. Trs je pevný a nevylamuje se. Kvete v období srpen-září a je velkým lákadlem pro motýly.

třapatka zářivá - Třapatky jsou zářivé a neúnavně kvetoucí trvalky

Rudbeckia fulgida

Třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata) má plazivý, dřevnatý oddenek, je vysoká, může dorůst až 2 m. Má velké květy, 10 cm v průměru.

třapatka dříp - Třapatky jsou zářivé a neúnavně kvetoucí trvalky

Rudbeckia laciniata

Třapatka trojlaločná (Rudbeckia triloba) je bohatě větvená a květy má drobnější. Dorůstá výšky až 150 cm.

třapatka trojlaločná - Třapatky jsou zářivé a neúnavně kvetoucí trvalky

Rudbeckia triloba

Třapatka západní (Rudbeckia occidentalis) na první pohled zaujme nevšedními květy. Vykvétá od července do října. Květ mají tmavý střed a nemají vyvinuté pravé korunní lupínky, ty jsou zelené. Dorůstá výšky 130 cm.

třapatka západní - Třapatky jsou zářivé a neúnavně kvetoucí trvalky

Rudbeckia occidentalis

Jak třapatky pěstovat

Rostlinám se daří na slunném stanovišti, které je chráněno před poledním úpalem. Třapatky se vysazují na záhon na jaře nebo na podzim. Postačí jim běžná zahradní zemina. V záhonu nechte vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami asi půl metru. Pokud je krátce po výsadbě dlouhodobé sucho, zavlažujeme, později už tolik zálivky není třeba. Zaléváme ke kořenům. Pokud třapatky průběžně stříháme, prodloužíme dobu kvetení.

Třapatky se nejsnáze množí dělením trsů a to na jaře nebo na podzim. Lze také sesbírat semínka a vyset do skleníku, ale klíčivost není vždy jistá. Vysévají se ihned po sběru. Semínka lze také zakoupit a vyséváme je v březnu. Za dva měsíce od výsevu je vysazujeme na záhon.

Třapatky jsou vhodné do smíšených květinových a štěrkových záhonů, jako solitéry a jsou vhodné i k řezu.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář