Empetrum jsou poléhavé keříky, které u nás nejsou ještě pořád příliš rozšířené. Na keříku vyrůstají růžovo-červené květy, z kterých se vytvoří plody, podobající se borůvkám. Šicha (Empetrum) pochází ze subarktických oblastí celé severní polokoule.
Řadí se do čeledi vřesovcovitých. Šicha vytváří plazivé, polštářovité keříky, které dorůstají do výšky 20-30 cm. Drobné lístky mají během léta žluto-zelenou barvu, později se zbarví do oranžova. Keříky kvetou v květnu a červnu. Plody se objevují v podzimním období.
Keříky vytváří kobercový pokryv půdy, zvláště se hodí do skalek a vřesovišť. Jsou to rostliny mokřadní, neměly by trpět nedostatkem vláhy. Roční přírůstek keře je 4-8 cm.
V přírodě se s ní můžete setkat zejména v Krušných horách, na Šumavě, v Jizerských horách, Černém lese, Českém Švýcarsku.
Kam dřevinu vysadit
podrost vyšších dřevin
k pokrytí svahů
do nádob na terasu či balkon
do skalek a vřesovišť
Pěstování
Šicha má ráda slunná stanoviště, ale snese i polostín. Pokud má dostatek slunečního svitu, pěkně se jí vybarvují listy. Vysazujte šichu ideálně do propustné, kyselejší a vlhké půdy s dostatkem rašeliny. Jednou začas jí můžete přihnojit tekutými hnojivy pro vřesovištní rostliny. V zimě nepotřebuje zvláštní ochranu, je mrazuvzdorná. Nemá ráda sucho ani promáčenou půdu. Nevyžaduje pravidelný řez.
Jaké druhy se u nás vyskytují
Šicha tmavočervená(Empetrum atropurpureum)
Šicha eamnesova (Empetrum eamesii)
Šicha obecná, také černá (Empetrum nigrum)
Šicha červená (Empetrum rubrum)
Šicha obojaká (Empetrum hermaphroditum)
Plody šichy
Plody jsou podobné borůvkám, kulovité peckovice. V průměru mají 5-8 mm. Samotné nemají příliš lahodnou chuť, ale často se zpracovávají do marmelád, zavařenin, koláčů a šťáv. Mají vysoký obsah vitamínu C.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz