Tařici skalní můžete potkat na mnoha místech v přírodě, je nápadná celými koberci jasně žlutých kvítků. Tařici můžete pěstovat i ve vaší skalce a nejen tam, daří se jí i v suchých zídkách.
Tařice skalní (Aurinia saxatilis či Alyssum saxatile) má dřevnatou bázi a hustou růžici přízemních listů. Je původem z Evropy, severní Afriky a jihozápadní Asie. Na štíhlých stoncích vykvétají žluté kvítky v polokulovitém, hroznovitém květenství. V přírodě ji můžete spatřit na skálách, skalnatých svazích, ale i na zdech hradních zřícenin. Tařice skalní je otužilá a na pěstování nenáročná skalnička. Kvete od dubna do května, těšit se z květů můžete zhruba 3-4 týdny. Vyrůstá do výšky 15-30 cm a poměrně dost se rozrůstá. V době květu zcela překryje listy, po odkvětu listy vytvoří zajímavý půdní pokryv, jsou neopadavé. Najde uplatnění ve skalkách, suchých zídkách, nádobách, na okraji trvalkových záhonů, střešních zahradách a kamenných korytech. Velmi dobře se kombinuje s netřesky a rozchodníky.
Jak tařici pěstovat
Pěstování se bát nemusíte, tařice skalní není náročná, proto je tak oblíbená. Zakoupit můžete jak semena, tak i předpěstované sazenice. K dostání jsou různé kultivary. Do skalek využijete nízko rostoucí kultivary Compactum a Luna. Citrinum vyniká citronovým odstínem kvítků. Variegatum má zajímavě zbarvené listy.
Tařici skalní vyhovuje chudší zem a nepodmáčené stanoviště s dobrým odvodem vody. Daří se jí v místech jako spáry zídek, otvory mezi kameny nebo podél chodníčků. Vyžaduje slunné stanoviště. Nepotřebuje příliš zálivku, stačí jen málo vody. Po odkvětu odstraňte stonky se semeny, množí se výsevem nebo řízky. Pokud stonky přerůstají, seřízněte je a dosáhnete opět hustého vzhledu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz