Je to taková zvláštnost mezi rostlinami. Pyšní se sice krásnými květy, ale vlastně to tak úplně květy nejsou. A navíc klame i názvem, nemusí mít totiž jenom barvu sluníčka. A čím náš neobyčejná žluťucha na záhonech ještě překvapí?
Až budete obdivovat zvláštně „roztřepané“ květy žluťuchy, určitě by vás nenapadlo, že se vlastně díváte na rostliny z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Latinským názvem se žluťucha označuje jako Thalictrum, a tohle označení dostala už ve starém Řecku. Jinak jde ovšem spíše o rostlinu kosmopolitní. Více než 150 druhů lze najít na všech kontinentech vyjma Antarktidy.
Nenáročná trvalka, která potěší nádhernými květy
Ve volné přírodě ji najdete i u nás. Žluťucha menší (Thalictrum minus) má v oblibě především suché kamenité stráně s množstvím sluníčka. Nedorůstá však více než 150 centimetrů, a svými malými květy také příliš nezaujme.
To šlechtěné odrůdy, třeba žluťucha orlíčkolistá ( Thalictrum aquilegifolium) jsou na tom mnohem lépe. Výškou je se svou divokou předchůdkyní srovnatelná, ovšem jemné květy nahloučené v chocholičnatých latách potěší už na první pohled svou bohatostí a bílou nebo fialovou barvu.
Vyšší kultivar s výškou 160 centimetrů žluťucha (Thalictrum dipterocarpum) zase potěší jemnou fialovou, přecházející až do růžové.
I půl druhého metru pak může dosáhnout žluťucha Thalictrum rochebrunianum. Fialovo-růžové kvítky na vysokých stoncích dodají zahradě vzdušnost. Za svůj vzhled však platí vyšší náchylností k nízkým teplotám. Na podzim se neobejde bez ochrany z chvojí, což jiné druhy žluťuch nepotřebují.
Květ – nekvět, aneb co vlastně u žluťuchy tolik obdivujeme?
Půvabnými barvami květů vás tyhle rostlinky potěší v červenci a srpnu. To, na co se díváte, však nejsou půvabné okvětní lístky, ale pouze husté střapečky tyčinek se silně rozšířenými nitkami. Okvětní plátky opadávají hned po otevření květu, vyjma již zmíněné T. Dipterocarpum, kde se udrží o něco déle. Listy všech druhů jsou členité, podobné trochu orlíčku.
Lze ji použít k řezu, pokud ovšem zrovna netrpí na mšice. Na to pozor, vhodný postřik je třeba mít vždy po ruce. Jinak je žluťucha vcelku nenáročná, potěší ji polostín a středně propustná humózní půda. Mezi vhodné sousedy k výsadbě patří mimo jiné:
- orlíček
- mák
- rozrazilovec
- jarmanka
- kokořík
- oměj
- sasanka
- dlužicha
- denivka
- různé druhy trav
Její květy lákají mnohé opylovače, zejména včely, čmeláky a motýly. Na jednom místě vydrží řadu let, zpravidla nepřebujele ochranu před zimou ani přihnojování během vegetační sezóny. Ne podzim ji jednoduše přihrňte trochou humusu a těšte se, až na jaře znovu obrazí.
Zajímavost: určitě jste si všimli, že barva květů žluťuchy je spíše bílá, růžová nebo fialová. A proč tedy ten název? Dříve se totiž rostlina používala k barvení látek, jak jinak než trochu dožluta.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz