luťucha t

Proč květy žluťuchy po otevření okamžitě opadají

Je to taková zvláštnost mezi rostlinami. Pyšní se sice krásnými květy, ale vlastně to tak úplně květy nejsou. A navíc klame i názvem, nemusí mít totiž jenom barvu sluníčka. A čím náš neobyčejná žluťucha na záhonech ještě překvapí?

Až budete obdivovat zvláštně „roztřepané“ květy žluťuchy, určitě by vás nenapadlo, že se vlastně díváte na rostliny z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Latinským názvem se  žluťucha označuje jako Thalictrum, a tohle označení dostala už ve starém Řecku. Jinak jde ovšem spíše o rostlinu kosmopolitní. Více než 150 druhů lze najít na všech kontinentech vyjma Antarktidy.

Nenáročná trvalka, která potěší nádhernými květy

Ve volné přírodě ji najdete i u nás. Žluťucha menší (Thalictrum minus) má v oblibě především suché kamenité stráně s množstvím sluníčka. Nedorůstá však více než 150 centimetrů, a svými malými květy také příliš nezaujme.

To šlechtěné odrůdy, třeba žluťucha orlíčkolistá ( Thalictrum aquilegifolium) jsou na tom mnohem lépe. Výškou je se svou divokou předchůdkyní srovnatelná, ovšem jemné květy nahloučené v chocholičnatých latách potěší už na první pohled svou bohatostí a bílou nebo fialovou barvu.

Vyšší kultivar s výškou 160 centimetrů žluťucha (Thalictrum dipterocarpum) zase potěší jemnou fialovou, přecházející až do růžové.

I půl druhého metru pak může dosáhnout žluťucha Thalictrum rochebrunianum. Fialovo-růžové kvítky na vysokých stoncích dodají zahradě vzdušnost. Za svůj vzhled však platí vyšší náchylností k nízkým teplotám. Na podzim se neobejde bez ochrany z chvojí, což jiné druhy žluťuch nepotřebují.

Květ – nekvět, aneb co vlastně u  žluťuchy tolik obdivujeme?

luťucha wikimedia - Proč květy žluťuchy po otevření okamžitě opadají

Zdroj foto: wikimedia

Půvabnými barvami květů vás tyhle rostlinky potěší v červenci a srpnu. To, na co se díváte, však nejsou půvabné okvětní lístky, ale pouze husté střapečky tyčinek se silně rozšířenými nitkami. Okvětní plátky opadávají hned po otevření květu, vyjma již zmíněné T. Dipterocarpum, kde se udrží o něco déle. Listy všech druhů jsou členité, podobné trochu orlíčku.

Lze ji použít k řezu, pokud ovšem zrovna netrpí na mšice. Na to pozor, vhodný postřik je třeba mít vždy po ruce. Jinak je žluťucha vcelku nenáročná, potěší ji polostín a středně propustná humózní půda. Mezi vhodné sousedy k výsadbě patří mimo jiné:

  • orlíček
  • mák
  • rozrazilovec
  • jarmanka
  • kokořík
  • oměj
  • sasanka
  • dlužicha
  • denivka
  • různé druhy trav

Její květy lákají mnohé opylovače, zejména včely, čmeláky a motýly. Na jednom místě vydrží řadu let, zpravidla nepřebujele ochranu před zimou ani přihnojování během vegetační sezóny. Ne podzim ji jednoduše přihrňte trochou humusu a těšte se, až na jaře znovu obrazí.

Zajímavost: určitě jste si všimli, že barva květů  žluťuchy je spíše bílá, růžová nebo fialová. A proč tedy ten název? Dříve se totiž rostlina používala k barvení látek, jak jinak než trochu dožluta.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář