Violka vonná, fialová drobná květina, patří spolu s dalšími známými rostlinkami, k poslům jara. K vidění je ve volné přírodě, tak i na zahrádce. Její omamná vůně je nezaměnitelná.
I když by se mohlo stát, že u nás patří k původním druhům, pochází ze Středomoří, odtud si našla cestu i k nám. Kromě zahrady a parku se s violkou setkáváme i v lesích. Většinou se vyskytuje do nadmořské výšky 800 m.
Violka má typické a nezaměnitelné aroma,okvětní plátky neobrůstají pestík pravidelně dokola, ale směrem nahoru a dolů. Dva plátky většinou směřují nahoru a tři dolů. Existují i odrůdy s bílými, červenými a růžovými květy, většina lidí ji má ale spojenou s fialovou barvou. Violka většinou kvete v březnu a dubnu. Patří mezi půdopokryvné rostliny.
Violkám se bude dařit v humózní, vlhké a dobře propustné půdě, která je bohatá na dusík. Stanoviště jim vyberte slunné nebo polostinné. Pokud jimi budete chtít zkrášlit skalku, zeminu jim připravte smíšenou se štěrkem.
Potrápit je mohou slimáci, mšice nebo listová skvrnitost.
Množení violek
Violky množíme na jaře nebo koncem léta pomocí vrcholových řízků. K tomu je však potřeba být zdatnějším zahradníkem, pro laiky je však lepší výsev uprostřed léta. Violka se dokáže sama pěkně množit samovýsevem. Roznášení semínek mají na svědomí i mravenci, takže nová rostlinka může vyrůst i v delší vzdálenosti od mateřské.
Léčitelství
Violka se využívala i v léčitelství, obsahuje saponiny, alkaloid violin, kyselinu salycilovou, vonné silice, vosky, slizy, kaučuk, glykosid violaqercitrin. Nejčastěji se sbírá oddenek a to na podzim. Má protirevmatické účinky, zlepšuje vykašlávání hlenů, působí močopudně. Využívá se také jako obklad na špatně hojící rány.
Uplatňuje se také jako ingredience parfémů, dnes už je ale často nahrazována syntetickými látkami.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz