moucha pestrenka

Moucha pestřenka je velký bojovník proti mšicím

Moucha pestřenka – pestřenky si často lidé pletou s vosami, mají velmi podobné zbarvení. Žihadlo však nemají. Jejich larvy pilně pracují a likvidují mšice.

Mšice jsou postrachem každého zahrádkáře a umí nadělat pořádnou neplechu. Nebýt jejich přirozených nepřátel, škody by byly daleko větší. Kromě jiných pracantů a ochránců, je v tomto přeborník muška výrazného zbarvení, Moucha pestřenka. Svým zbarvením se chrání před nepřáteli, nebezpečná ale není, žihadlo jí chybí. Má dvě křídla a specifický způsob letu. Vznáší se na místě ve vzduchu a potom prudce mění polohu.

Pestřenka a její larvy

Pestřenka se na rozdíl od své larvy živí pylem a nektarem, larva je masožravá, má také podíl na opylování květů. Nejvíce jí chutnají mšice, svilušky a mery. Pestřenka klade do blízkosti mšic nebo dokonce mezi ně larvy, které jsou pořádně dravé. Některé studie popisují, že larva pestřenky dokáže zlikvidovat 200 i více mšic během dvou týdnů.

pestrenka - Moucha pestřenka je velký bojovník proti mšicím

Zdroj foto: cs.wikipedia.org         Pestřenka

Jak pestřenky nalákat do zahrady?

Vytvořte pestrou skladbu zahrádky. Směs květin, bylinek a zeleniny. Jsou velmi přitahovány rostlinami z čeledí miříkovitých (anýz, kopr, kmín, fenykl). Dále vysázejte levanduli, mátu nebo tymián.

Využívejte ekologické zahradničení bez chemických postřiků. Nebo alespoň využívat integrovanou ochranu, aby nebyla škodlivá proti užitečnému hmyzu. Dávejte však pozor i při výběru integrované ochrany. Některé druhy jsou sice pro užitečný hmyz neškodné, ale ne pro všechen, larvy pestřenek může zahubit. Postřik neprovádějte v době, kdy vrcholí výskyt mšic, rostliny již nezachráníte a ještě zničíte přirozené nepřátele.

Neodlupujte kůru stromů, sice se tam ukrývají i škůdci, ale ve velké míře také užitečný hmyz.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

Zavřít