Dračík je dekorativní rostlina, která pochází z Ameriky, se řadí mezi trvalky, avšak některé druhy se pěstují i coby letnička. Nádherné barvy a kalíškovitý tvar květů činí rostlinu zajímavou, atraktivní a nepřehlédnutelnou.
Dračík má několik impozantních kultivarů a tak se nabízí na výběr pestrá škála nejen barev, ale také tvaru, některé druhy jsou nízké a tvoří trsy či koberec, jiné jsou vyšší a ideální k řezu. Rostlinu si můžete předpěstovat doma či ve skleníku, je zapotřebí poskytnout optimální teplotu okolo 20 °C. Klíčení trvá zhruba týden až dva. Semínka stačí jen jemně zatlačit, ne však příliš hluboko. Výsev se provádí od ledna do dubna, kdy od března je možné vysévat semínka přímo ven, ale musíte si dát pozor, aby semínka nezamrzla v případě, že přijdou ještě mrazy.
Skvost, který se k nám dostal především ze slunné Kalifornie
Dračík je nádherná rostlina, která zaujme kalíškovitými květy výrazných barev, které záleží na daném kultivaru, tj. od karmínově červené, přes růžovou, modrou, fialovou, bílou po dvoubarevné se světlým jícnem. Květy rostou z bohatě větvené lodyhy, kde tvoří nápadné shluky.
A jak už napovídá původ rostliny, dračík má rád teplo. Rod čítá více jak 250 druhů a to vytrvalých rostlin, ale také letniček i dvouletek, které dorůstají výšky v rozmezí od 10 do 40 cm. U nás dračíky začínají kvést zhruba od července. Některé sice odkvétají již v srpnu, ale zpravidla se lze těšit pohledu květů déle, mnohdy až do října.
Dračík potřebuje stanoviště, kde bude mít dostatek slunečního světla, maximálně polostín. Důležitá je kyselá humózní půda s příměsí štěrku. Rostlině vadí vápník, z tohoto důvodu není vhodné, aby byl dračík na skalce obklopen vápencovými kameny. Trvalkové druhy snesou bez problému zimu, ale pro jistotu je lepší je i tak na zimu obložit chvojím, obsypat listím, což poskytne efektivní ochranu proti mrazům i vodě.
Jak lze množit dračíky?
Nabízí se varianta dělením trsů, kterou je třeba provést nyní na jaře či v létě je možné množit řízkováním. Semena se vysévají od února do dubna, sazenice na stanoviště se vysazují ve druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazíky.
Pokud se stane, že část rostliny uschne, není třeba ji okamžitě vyhodit, ale postačí odstranit zasychající větve a ostatní části zkrátit. Zpravidla po tomto zásahu se dračík vzpamatuje a postižené místo znovu zaroste.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Komentáře 1