hokkaido

Hokkaidó v modré? Seznamte se s odrůdou „blue kuri“

5.4.2019
3 662 Zobrazení

Dýně jsou v našich představách oranžové, možná ještě tak nanejvýš zelené nebo žluté. Ale co si počít s modrou? Zasaďte ji, a to s nejnovější odrůdou oblíbené dýně hokkaidó. Schovejte si semínka na příští sezónu!

Sotva si na našich zahradách a jídelníčcích vydobyla své místo klasická jasně oranžová dýně hokkaidó, už se o pozornost hlásí i její netradičně zbarvená sestřička. Odrůda „blue kuri“ je všeobecně označována jako modré hokkaidó, i když se barva její slupky pohybuje spíše mezi modrou a šedou barvou. Nicméně u hokkaidó jde o jev natolik nezvyklý, že si zaslouží samostatný článek.

Je to hokkaidó nebo není?

Má vše, co by hokkaidó mělo mít: hladkou slupku, charakteristický tvar, svraštělou zakroucenou stopku… Jen ta barva úplně neodpovídá. Ale nebojte se, dužina je lákavě žlutá a připravená k okamžité konzumaci. Ani ‘Blue Kuri´ tedy nemusíte loupat nebo příliš dlouho předvařovat. Hodí se do polévek, omáček nebo jako pečená pochoutka s kapkou olivového oleje a špetkou plísňového sýra.

hokkaido modré - Hokkaidó v modré? Seznamte se s odrůdou „blue kuri“

Zdroj foto: ebay.co.uk

Semínka můžete upražit a oloupaná zkonzumovat nebo si jich hrst nechat na příští rok a pokusit se o výsev. Nechte je zaschnout a uložte na tmavé větrané místo. Papírový pytlík je ideální, igelitový by mohl způsobit plíseň!

Vysaďte si modré hokkaidó!

V dubnu pak naplňte malé kelímky od jogurtu zeminou a vložte do nich po jednom semínku. Vzcházejí překvapivě snadno, už v polovině května, kdy je možné sazeničky přesadit na záhon, budete mít na parapetu silné a odolné rostliny.

Možný je výsev i přímo do volné půdy. Jen při něm pamatujte na to, že rostliny potřebují ke svému životu dostatek místa. Přihnojujte, zalévejte a zbavujte je plevele – úplně stejně, jako běžné dýně. Na podzim se pak dočkáte atraktivních modro-šedých plodů obvyklé velikosti i chuti. S touhle šlechtitelskou raritou tak vedle zaručeně nešlápnete! Poohlédněte se po ní už letos, a překvapte příští rok sousedy nevšední úrodou!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít