Ano opravdu, rajčata lze s úspěchem pěstovat i v nádobách. Nádoby pak můžete umístit na trávník, na chodník, na betonové plochy, prostě prakticky kamkoliv.
Výběr nádoby
Rajčata potřebují prostorné nádoby, nejlépe o velikosti 45–60 cm (18–24 palců) v průměru a o hloubce 60 cm (24 palců). Vybírejte mezi plastovými nebo keramickými květináči, které mají drenážní otvory. Zvolíte-li pytel, pak preferujte pevný a otvory si do spodní části udělejte sami.
Výběr odrůdy rajčat
Existuje mnoho odrůd rajčat, ale některé jsou příliš velké, a proto nevhodné pro pěstování v nádobách. Hledejte tedy vyšlechtěné odrůdy rajčat, které jsou menší, dorůstají nižší výšky a mají i menší kořenový systém. Takové odrůdy najdete mezi keříčkovými i tyčkovými rajčaty.
Příprava substrátu
Rajčata obecně potřebují propustnou půdu a dostatek živin pro růst. Je vhodné namíchat substrát z 1/3 zahradní zeminy a 2/3 kvalitního pěstebního substrátu. Ten lze také nahradit z poloviny pískem a z poloviny kompostem (tedy výsledná půda bude sestávat z 1/3 zahradní zeminy, 1/3 písku a 1/3 kompostu. Na rajčata nikdy nepoužívejte rašelinu (je kyselá a rajčata milují vápník) a také nepoužívejte těžkou jílovitou půdu (není prodyšná a zadržuje vlhkost).
Umístění nádob s rajčaty
Rajčata potřebují slunce, tedy jim zvolte stanoviště s dostatkem přímého slunečního svitu. V ideálním případě umístěte nádoby na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu, dostatečné je také umístění na východní nebo západní straně.
Zálivka
Rajčata v nádobách musejí být zavlažována častěji než rajčata na záhonu, neboť substrátu je relativně málo a rychleji vyschne. Rajčata určitě zaléváme 2 až 3krát týdně.
Hnojení
Při pěstování rajčat v nádobě je zvláště důležité pravidelně přidávat živiny pomocí tekutého hnojiva pro rajčata. Začněte hnojit rajčata 2–3 týdny po výsadbě a poté pravidelně jednou týdně podle doporučení na obalu hnojiva. Můžete použít také kompost, a také doporučujeme přidávat rajčatům vápník – například popel, nebo rozdrcené skořápky, aby jim nehnědly spodky plodů.
Opora
Pro optimální růst a vývoj rajčat je důležité při větším vzrůstu rostlin použít oporu, například tyč nebo konstrukci ze drátů, ke kterým rajčata přivážeme. Oporu zapichujeme přímo do nádoby a co nejhlouběji, aby rostlinu udržela.
Zaštipování
I rajčata v nádobách pravidelně zaštipujeme, možná ještě více než rajčata na volném záhonu, a to proto, aby nám plody vyrostly a dozrály. Příliš mnoho plodů rostlina v nádobě není schopná unést ani vyživit. Proto zde platí, že méně je opravdu více.
Přejeme vám úspěšné pěstování a dobrou chuť!
Zdroje: www.wikipedia.org, www.acededazahrady.cz, www.idnes.cz, www.ireceptar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz