rukola list

Pěstovat rukolu zvládne každý. Listovou zeleninu si můžete vypěstovat i v bytě

Rukola: Vypěstovat si vlastní zdravou listovou zeleninu může každý, a to i úplný začátečník. Jak na pěstování rukoly doma v květináči či venku na záhonu?

Výsev na záhon od března do srpna

Jedná se o nenáročnou rostlinu, která rychle klíčí a nepotřebuje žádné speciální podmínky. Výhodné je slunné místo a pravidelná zálivka, ale nesnáší přemokření. Letní dny a vysoké teploty způsobují rychlejší vybíhání rostliny do květu. Dobře a zdárně roste jak venku na záhonu, tak i v nádobách na terase či balkonu.

Osivo vyséváme na záhon od března do srpna. Vývoj rostliny je velmi rychlý. Mladé rostliny je možné sklízet už za 4 až 6 týdnů po výsevu. Sklízet můžeme jednotlivé lístky nebo seříznout rostliny několik centimetrů nad zemí. Pokud zůstane zachován vzrostlý vrchol – srdíčko, tak rostliny znovu obrazí. Sklízíme pouze do květu, pak už jsou květní stonky tuhé.

rukola kvetinac 441x600 - Pěstovat rukolu zvládne každý. Listovou zeleninu si můžete vypěstovat i v bytě

Zdroj foto: envato

Pěstování doma v květináči

Vzhledem k tomu, že rostlina je relativně malá a má kompaktní kořenový systém, je možné sázet blízko sebe nebo právě klidně i do květináče. Jako listová zeleň má rukola menší potřebu plného slunce, ale bude se jí dařit i v částečném stínu. Samotné pěstování v nádobě v bytě je velmi snadné. Rostlině se velmi dobře daří v oknech orientovaných na sever. Chladnější teplota v interiéru brání v rychlení nebo jít do semene. Proto v zimě je třeba přemístit květináč na slunnější místo v okně s orientací na jih. Nezapomeňte ale držet ji mimo zdroj tepla, které vysušuje půdu.

Co se týče volby květináče, tak není potřeba žádný obrovský, ani hluboký kontejner. Věřte, že ovšem jakmile této listové zelenině přijdete na chuť, budete ji chtít pěstovat neustále. Ať už vyberete jakýkoli květináč, tak samo-zavlažovací kontejner je praktickým řešením, neboť usnadňuje celý proces.

Pravidla sběru

Nikdy nesbírejte rukolu na slunci, neboť čím je teplejší, tak tím rychleji vadne. Rovněž se vyhněte sběru ve vlhkém počasí. Vždy sklízejte během nejchladnější a nejsušší doby, tj. ráno, pokud není rosa nebo večer, kdy slunce zapadá.

Čerstvé listy se mohou uchovávat v lednici až po dobu 10 dnů. Listy zabalte do textilní nebo papírové utěrky a vložte do perforovaného plastového sáčku nebo zásuvky ledničky.

Zdroje: www.abecedazahrady.cz, www.living.prma.cz, www.cestakbydleni.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář