rajčata t

Jak si vypěstovat úžasná rajčata z květináčů?

Rajčata jsou svatým grálem pro mnoho zahradníků. Jejich pěstování na zahradě je poměrně jednoduché, ale začít rajčata pěstovat v květináčích může být úplná katastrofa. Někdy prostě neexistuje způsob, kterým byste mohli zabránit úhynu rajčete – je to špatné počasí, nebo problémy se škůdci či tvorbou plodů. Existuje ale pár věcí, které můžete udělat pro to, abyste zvýšili své šance na úspěšnou sklizeň rajčat z květináčů.

Používejte opravdu velké květináče

Jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete udělat, abyste zajistily úspěch rajčat, je použít dostatečně velký květináč – čím větší, tím lepší. Pro jednu rostlinu potřebujete květináč, který má alespoň 30 cm2 – lepší je ale 60 cm2 na jednu rostlinu. Někteří zahradníci navrhují pěstovat ve stejném květináči také bylinky. Avšak je to asi věc názoru, protože rajčata potřebují konzistentní množství vlhkosti. Pokud rajčata budou soutěžit o vodu s jinými rostlinami, nemusí jim to prospět.

Důležité je taktéž vyplnit tento velký květináč kvalitní zeminou a ujistit se, že máte dobré odvodnění.

Klíčová je dostatečná zálivka

Klíčem k úspěchu rajčat je dát vašim rajčatům konzistentní množství vody, což může být největší výzvou při pěstování rajčat v květináčích. Cílem je udržet půdu vlhkou, ne mokrou. Příliš mnoho vody může způsobit hnilobu kořenů rostliny. Příliš málo vody zase znamená, že vaše rostliny budou slabé a plody nemusí být velké.

Nekonzistentní zálivka – příliš málo a pak příliš mnoho vody znamená popraskaná rajčata. Nejjednodušší způsob, jak se s tím vypořádat, je použití samozavlažovacích kontejnerů. Jinak budete muset svá rajčata každodenně kontrolovat. V horkém létě je někdy potřeba zalévat rajčata i dvakrát denně.

Dalším trikem je zalévat rostliny ráno (rostliny začnou rychleji užívat vodu). Důležité je zalévat půdu, nikoli listy rajčat (to by povzbudilo plíseň a houby).

rajčata - Jak si vypěstovat úžasná rajčata z květináčů?

Hnojte svá rajčata

Je důležité, abyste svá rajčata hnojili. Většina půdy, která je nezbytná pro pěstování téměř všeho v květináčích, nemá žádné živiny. Některé mají přimíchané hnojivo, které je ale časem potřeba doplňovat. Pokud ve vaší půdě již není hnojivo, přidejte hnojivo s pomalým uvolňováním – takové parametry mají hnojiva specifická pro rajčata, avšak použít můžete jakékoli všestranné hnojivo s pomalým uvolňováním.

Dostatek slunce

Většina lidí nadhodnocuje množství slunce, které rostlinky dostanou. Klíčem ke šťastným a zdravým rajčatům pěstovaným v květináči je vystavit svá rajčata dostatečnému slunečnímu světlu, a to již v od samého počátku jejich pěstování. Rajčatům stačí 6 hodin slunečního záření – ale to je minimum, ideální je 8 hodin. Kontrolujte dostatek slunce po celé vegetační období rajčat.

Mimo světlo rajčata milují také teplo. Proto je dobré předpěstovat je v interiéru a ven je přenést až v okamžiku, kdy nehrozí nebezpečí mrazu. Ven mohou být vyneseny až při teplotě v noci vyšší než 10 °C.

Zasaďte rajčata hluboko

Většina rostlin nebude prospívat, pokud je zasadíte příliš hluboko. Rajčata jsou ale výjimkou. Vysaďte je tak, aby se kořeny vyvíjely z podzemních stonků – jedině tak budou rostlinky silnější a zdravější. Při výsadbě semenáčků rajčat vykopněte díru tak, že většina vaší rostliny je pokryta půdou (i když budete chtít listy venku z půdy).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář