rajcata

Máte malou zahradu? Pěstujte rajčata v pytlích nebo květináčích!

Ano opravdu, rajčata lze s úspěchem pěstovat i v nádobách. Nádoby pak můžete umístit na trávník, na chodník, na betonové plochy, prostě prakticky kamkoliv.

Výběr nádoby

Rajčata potřebují prostorné nádoby, nejlépe o velikosti 45–60 cm (18–24 palců) v průměru a o hloubce 60 cm (24 palců). Vybírejte mezi plastovými nebo keramickými květináči, které mají drenážní otvory. Zvolíte-li pytel, pak preferujte pevný a otvory si do spodní části udělejte sami.

Výběr odrůdy rajčat

Existuje mnoho odrůd rajčat, ale některé jsou příliš velké, a proto nevhodné pro pěstování v nádobách. Hledejte tedy vyšlechtěné odrůdy rajčat, které jsou menší, dorůstají nižší výšky a mají i menší kořenový systém. Takové odrůdy najdete mezi keříčkovými i tyčkovými rajčaty.

Příprava substrátu

Rajčata obecně potřebují propustnou půdu a dostatek živin pro růst. Je vhodné namíchat substrát z 1/3 zahradní zeminy a 2/3 kvalitního pěstebního substrátu. Ten lze také nahradit z poloviny pískem a z poloviny kompostem (tedy výsledná půda bude sestávat z 1/3 zahradní zeminy, 1/3 písku a 1/3 kompostu. Na rajčata nikdy nepoužívejte rašelinu (je kyselá a rajčata milují vápník) a také nepoužívejte těžkou jílovitou půdu (není prodyšná a zadržuje vlhkost).

rajcata plody - Máte malou zahradu? Pěstujte rajčata v pytlích nebo květináčích!

Zdroj foto. envato

Umístění nádob s rajčaty

Rajčata potřebují slunce, tedy jim zvolte stanoviště s dostatkem přímého slunečního svitu. V ideálním případě umístěte nádoby na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní stranu, dostatečné je také umístění na východní nebo západní straně.

Zálivka

Rajčata v nádobách musejí být zavlažována častěji než rajčata na záhonu, neboť substrátu je relativně málo a rychleji vyschne. Rajčata určitě zaléváme 2 až 3krát týdně.

Hnojení

Při pěstování rajčat v nádobě je zvláště důležité pravidelně přidávat živiny pomocí tekutého hnojiva pro rajčata. Začněte hnojit rajčata 2–3 týdny po výsadbě a poté pravidelně jednou týdně podle doporučení na obalu hnojiva. Můžete použít také kompost, a také doporučujeme přidávat rajčatům vápník – například popel, nebo rozdrcené skořápky, aby jim nehnědly spodky plodů.

Opora

Pro optimální růst a vývoj rajčat je důležité při větším vzrůstu rostlin použít oporu, například tyč nebo konstrukci ze drátů, ke kterým rajčata přivážeme. Oporu zapichujeme přímo do nádoby a co nejhlouběji, aby rostlinu udržela.

Zaštipování

I rajčata v nádobách pravidelně zaštipujeme, možná ještě více než rajčata na volném záhonu, a to proto, aby nám plody vyrostly a dozrály. Příliš mnoho plodů rostlina v nádobě není schopná unést ani vyživit. Proto zde platí, že méně je opravdu více.

Přejeme vám úspěšné pěstování a dobrou chuť!

Zdroje: www.wikipedia.org, www.acededazahrady.cz, www.idnes.cz, www.ireceptar.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář