plamének

Plamének neboli clematis

Jednou z nejušlechtilejších rostlin, které si můžete do své zahrady pořídit právě nyní, je plamének (clematis). Ovšem dávejte dobrý pozor při výběru, protože plaménků existuje několik druhů a podle toho se liší i umístění a další nároky této rostliny, zejména na řez. Podle řezu se také jednotlivé skupiny dělí.

Plaménky bez řezu

Jedná se o raně kvetoucí plaménky, které kvetou jako první, a to od dubna do května. Tyto plaménky nepotřebují žádný řez. Pouze pokud chceme plamének omladit, můžeme provést hluboký řez ihned po odkvětu. Sem patří skupiny Atragene a Montana. Obě vyžadují plné slunce a polostín a sázet jen mělce – poté pozor na okopávání, ať jim nepoškodíte kořeny.

Plaménky se slabým řezem

Tyto plaménky kvetou v květnu a červnu na loňském dřevě a potřebují řez cca 150 cm od země, který provádíme buď na podzim (listopad), nebo na jaře před rozkvětem. Sem patří skupiny velkokvětých raných plaménků. Potřebují světlé stanoviště v polostínu, které bude chráněné před větrem.

plamének - Plamének neboli clematis

Plaménky se silným řezem

Tyto plaménky seřežeme cca 10–30 cm nad zemí (buď na podzim, nebo na jaře před vyrašením) a kvetou až na letošních výhonech od července dále. Sem patří nejvíce druhů a skupin plaménků. Jsou to: velkokvěté pozdní plaménky, skupina Viticela, skupina Texensis, bylinné plaménky, skupina Orientalis a všechny botanické druhy plaménků. Většina z nich vyžaduje plné slunce nebo polostín, pro začátečníky je nejvhodnější skupina Viticela (tzv. Plamének vlašský). Nebojte se, že byste byli ochuzeni o různobarevnost, neboť základní plamének této skupiny je sice modrofialový, ale existují i kultivary bílé (Huldline), purpurové (Abundance), karmínové (Ville de Lyon) a další.

Co je pro všechny plaménky společné

Některé záležitosti jsou však všem plaménkům společné, a to požadavek na půdu bohatou na humus, dostatečnou zálivku, ale také velmi vysoká mrazuvzdornost – i když se vám zdá, že celá nadzemní část rostliny zmrzla, plamének obvykle nově vyraší ze země. Takže se na jaře neukvapujte s jeho vyhozením.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít