prutrznik lysy

Průtržník lysý: Nenápadná bylinka s obrovskými účinky

Průtržníky patří do čeledi hvozdíkovitých (dříve nehtovcovitých) a je jich známo asi 45 druhů. Všechny spojuje to, že jsou velmi nenápadné a navzájem sobě podobné. Ovšem z celé této skupiny se jich pár vymyká, které jsou léčivé – průtržník lysý a průtržník chlupatý (o tom někdy příště).

Jak bylinka vypadá

Průtržník lysý (Herniaria glabra) je nízká bylinka plazící se po zemi, lysá, trsnatá s kůlovým kořenem. Lodyhy jsou bohatě větvené, listy jsou vstřícné. Květy velmi drobné, zelené barvy. Plodem je nažka.

Kde bylinka roste

Průtržník je rozšířen v Evropě, západní Asii a severní Africe. Nejčastěji se vyskytuje v písčitých půdách, na ušlapaných místech, mezi kameny dlažby apod.

prutrznik - Průtržník lysý: Nenápadná bylinka s obrovskými účinky

Foto: Stefan.lefnaer / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Co se sbírá

Léčivá je kvetoucí nať. Nať můžete ořezávat nožem, stříhat nůžkami nebo při větších porostech odrhávat železnými hráběmi. Protože je to bylinka přilehlá k zemi, je potřeba ji oprat od nečistot, než ji dáte sušit. Droga je žlutozelená bez zápachu, s nahořklou, lehce škrablavou příchutí.

Co obsahuje a k čemu se používá

Průtržník obsahuje zejména saponiny, oxykumariny a flavonové glykosidy. Působí hlavně diureticky, dezinfekčně a protikřečově. Nejvíce se tedy používá k léčbě močového ústrojí, pomáhá například při zánětech močového měchýře, ledvinových kolikách i ledvinových kamenech.

Historie

Bylinka je zmíněna v bylinářích až v 16. století, kdy se kromě močových nemocí používala i k léčení pohlavních chorob – tyto účinky ale dnes nejsou prokázány.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář