ptacinec prostredni

Nenápadná hvězdička mezi bylinkami je ptačinec

Ptačinec prostřední (Stellaria media), zvaný též ptačinec žabinec, se v posledních letech prosazuje jako lahodná a křupavá bylinka do zahradních salátů. Umí toho však mnohem více. Podporuje metabolismus, usnadňuje trávení a má tonizující účinek na játra – to jsou jen některé z oceňovaných vlastností ptačince prostředního. Pojďte se spolu s námi dozvědět o tomto zajímavém zástupci rostlinné říše něco navíc!

Roste téměř všude – v zahradách, na loukách, v lesích, na březích vodních toků apod. Ale braňme se tomu, abychom ho označovali za plevel. Mnohem spíše je to totiž unikátní léčivá rostlina. Na první pohled nevypadá nic moc, ale stačí se podívat blíž. Vejčité listy na krátkých křehkých stvolech, zakončené bílými drobnými květy ve tvaru hvězdiček (odtud latinský název Stellaria) jsou opravdu půvabné.

Ptačinec prostřední – co obsahuje?

Z těch nejdůležitějších látek jmenujme zejména: saponiny, provitamin A, vitamíny C, E, PP, B1, B2, B2, flavonoidy, rutin a kyselinu gama-linolenovou (tou je jinak známá spíše pupalka). A nechybí ani minerální soli (draslík, fosfor, vápník, železo, hořčík) a také sodík, jod a křemík. Docela slušný seznam na jeden obyčejný „plevel“ – nemyslíte?

Jak může ptačinec ovlivnit naše zdraví?

Vnitřně užívaný má žabinec ptačinec pozitivní vliv na trávení a játra. Pomáhá také při zácpě a zažívacích potížích.

Pomáhá odstraňovat cholesterol z cév a má detoxikační a diuretické účinky. Saponiny, které obsahuje, mají expektorační účinek, a proto vám skvěle pomohou při léčbě bronchitidy, chrapotu a suchého kašle.

Má pozitivní vliv na nervový systém, může být nápomocný při léčbě hormonálních poruch a nesmíme zapomenout ani na vysoký obsah prospěšné kyseliny gama-linolenové.

Působí také proti kocovině (nezapomeňte, je bohatý na minerální soli). V lidové medicíně se pak používá při srdečních problémech, hypertenzi, hemoroidech a onemocněních ledvin, a aby toho nebylo málo, tak také při revmatismu a artritidě.

Zevně ho lze použít ve formě obkladů pro zmírnění svědění kůže, zarudnutí a pro léčbu růžovky. Podporuje také léčbu atopické dermatitidy a dalších kožních chorob.

Náš tip: Ptačinec prostřední skvěle působí při potížích se zažíváním v kombinaci s dalšími bylinkami. Patří sem zejména kořen pampelišky lékařské, máta peprná, kopřiva dvoudomá a přeslička rolní. Společně tyto bylinky stimulují sekreci trávicích šťáv, zlepšují trávení, zefektivňují metabolismus a urychlují odstranění přebytečného tuku z těla.

ptacinec - Nenápadná hvězdička mezi bylinkami je ptačinec

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Ptačinec prostřední doporučené dávkování

A jak ho užívat? Obvykle v množství jedné menší hrsti (v případě čerstvé bylinky) nebo dvou čajových lžiček sušené natě. Čerstvou nať lze použít třeba do salátů nebo z ní připravit lahodně chutnající čaj. Terapii je možné používat dlouhodobě, nemá žádné vedlejší účinky. Jen těhotné a kojící ženy by se pro jistotu měly této bylince vyhnout bez předchozí konzultace s lékařem. Zevní použití je pak neomezeno.

Věděli jste, že: Ptačinec prostřední dokáže růst i pod sněhem? Stačí si zapamatovat místo, kde se vyskytuje a v zimě jednoduše sníh odhrnout. Jeho čerstvé lístky tak lze používat do salátů po celý rok. Velmi dobře roste na kompostu a mnoho zkušených zahrádkářů ho tam také cíleně pěstuje. A zadíváte-li se na něj pozorně, poslouží vám i k předpovídání počasí. Když se jeho květy uzavřou, znamená to, že bude nejspíš brzy pršet.

Někdy se ptačinci také říká kuřecí střevo a to proto, že z jeho lodyhy lze vytáhnout pevné svazky vláken – podobně jako vnitřností z drůbeže. Mimochodem právě ptáci tuto bylinku bezvýhradně milují. Dodává jim zdraví a pomáhá s trávením.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář