brambory

Jak využít brambory? Hodit se vám budou na zahradě i v domácnosti

Brambory máme zafixované jako vcelku univerzální potravinu. S trochou námahy bychom si také nejspíš vzpomněli na to, že voda z vařených brambor (samozřejmě neosolená) slouží jako skvělé hnojivo a syrové brambory se umí vypořádat s některými vadami pleti. Tím však kreativní využití brambor v našich domácnostech končí. A to je opravdu škoda. Přesvědčíme vás totiž, že toho umí mnohem víc.

Odstraňování skvrn z pokožky i z oblečení

Výrazné potraviny jako je kurkuma, borůvky nebo řepa mohou při zpracování zanechat na vašich rukou nehezké stopy. Abyste se jich zbavili, musíte si často drhnout ruce teplou vodou a mýdlem několik minut. A nehty? O těch je také škoda mluvit. Naštěstí stačí potřít špinavou kůži řezem syrového bramboru a barva půjde dolů sama. A brambory pomohou i na oblečení, obzvláště se jim daří s obávanými skvrnami od trávy nebo špenátu.

Studené a teplé obklady za pár chvil

Tato metoda je známá v lidovém léčitelství už řadu let. Brambory si totiž udržují získanou teplotu překvapivě dlouhou dobu. V mrazech nám poslouží plátky brambor, zabalené do alobalu, jako skvělý ohřívač do kapsy. A stejně snadné je připravit z nich i studený obklad – stačí zabalit zmrazené nebo alespoň dobře vychlazené plátky do látky a použít proti otokům nebo jako osvěžení v horkých dnech.

Skvělý pomocník pro pěstování růží

Už se vám určitě také stalo, že jste dostali nádhernou kyticí růží a zatoužili jste si doma podobnou také vypěstovat. Díky bramborám to není nemožné. 100% úspěch samozřejmě zaručit nemůžete, ale za pokus to stojí. Růže seřízněte (odstraňte květ a stonek seřízněte šikmo) a zapíchnete do brambory tak, aby na místě dobře držela. Upevněte ji třeba drátkem, pokud je to třeba. V tomto stavu zasaďte na záhon a přikryjte třeba velkou sklenicí od okurek nebo něčím podobným, co nasimuluje podmínky malého skleníku. Nyní už jen čas od času zalévejte a pozorujte, jak se vaše růže úspěšně zakořeňuje a roste.

brambor - Jak využít brambory? Hodit se vám budou na zahradě i v domácnostiSkvělý pomocník pro mytí oken

Hledáte perfektní ekologický čistit na okna a zrcadla? Máte ho doma. Jednoduše potřete plátky brambor okna, autoskla nebo třeba brýle. Poté přebytečnou šťávu odsajte textilií a vyleštěte čistým hadříkem, nejlépe mikrovláknem. Díky tomu bude sklo opravdu zářivé, a zároveň se vyhnete nepříjemnému zápachu chemikálií a ochráníte před nimi i svou pokožku na rukou. A brambory se skvěle hodí i na brýle plavecké a vůbec všude tam, kde je třeba vyčistit čirý plast.

Brambory jsou skvělé na leštění příborů

Pokud příbory ztratily svoji záři a jsou matné, lze jim znovu vrátit lesk za pomoci vody, zbylé po vaření brambor. Jednoduše do ní příbory na pár minut namočte a poté osušte a vyleštěte měkkým hadříkem.

Záchrana slané polévky nebo omáčky

Jde o velmi dobře známý a účinný způsob, jak odstranit přebytečnou sůl z pokrmů, ovšem určitě ho neuškodí připomenout. Stačí do hrnce vložit několik kousků syrové brambory asi na deset minut. Po této době zeleninu vyjměte vyhoďte. Pokud je jídlo stále slané příliš, pak postup jednoduše opakujte. Na větší hrnec vám bude stačit jedna středně velká brambora, samozřejmě důkladně omytá, očištěná a nakrájená na plátky.

V odstraňování rzi jsou brambory také nepřekonatelné

Kovové předměty jsou k rezivění velmi náchylné. Rez se vytvoří vždy, když kov absorbuje vlhkost nebo je omyt vodou a poté nedostatečně osušen. Brambory naštěstí obsahují kyselinu šťavelovou v té správné koncentraci , která účinky koroze spolehlivě eliminuje a nehezkého hnědého povlaku vás zbaví. A jak na to? Polovinou brambory potřete zrezivělá místa. Pokud je vrstva rzi silná, přidejte trochu jedlé sody a třete, dokud rez zcela nezmizí. Nakonec pečlivě osušte.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

Zavřít