Možná se s tímto problémem každé léto i podzim potýkáte i vy. Na trávníku se objevují velké tmavě zelené kruhy, po jejichž okraji často vyraší plodnice hub. Nevypadá to esteticky, a pokud navíc nejde o houby jedlé (a v naprosté většině případů tomu tak bohužel nebývá), pak jde skutečně o problém, který není od věcí řešit.
Bohužel žádná jednoduchá cesta k nápravě neexistuje. Na trhu nekoupíte žádný specializovaný postřik proti houbám a nevystačíte si ani se zásobami ze spíže. Houbové mycelium je totiž poměrně odolné a samo od sebe prostě nezmizí.
Fenomén čarodějných kruhů na dnešních zahradách
Vcelku nezáleží na tom, jaký mají tento kruhy průměr. Najdete je prakticky na každé starší zahradě. Ovšem nejvíce jsou vidět na nízce sečeném trávníku, kde právě co do estetické stránky jejich přítomnost vadí nejvíce. A nebývají malé. Zatímco ty nejmenší se pyšní průměrem „jen“ několik desítek centimetrů, ty největší mohou v téže míře atakovat klidně hranici několika metrů. A čím déle je necháme v klidu, tím rychleji se zvětšují a expandují do okolí. A co teprve, jakmile po jejich obvodu začnou vyrůstat houby…
Škodí, nebo jde jen o estetický problém?
Měli byste vědět, že trávníku přítomnost hub nijak zásadně nevadí. Mnohem spíše jde tedy v tomto případě o estetické hledisko. Vyrůstající plodnice nepůsobí na pěstěném trávníku právě dobře a problémem je také různá probarvenost trávníku jako takového.
Jak se zbavit čarodějných kruhů na zahradě
Houbové mycelium bohužel sahá daleko za hranice toho, co vidíme. V půdě se může ukrývat i do vzdálenosti několika metrů od spatřené plodnice a zasahuje rovněž do značné hloubky. A o to těžší je s ním bojovat. Dobrý začátkem boje je proto odstranění postiženého travního drnu. A to nejenom v kruzích samotných, ale i v jejich těsné blízkosti.
Nebojte se zajet rýčem do hloubky několika desítek centimetrů. Postiženou zeminu odvezte na nové místo a nahraďte ji zcela novou a čerstvou. Do ní vysijte semínka trav a celý trávník tak založte znovu s veškerou následnou péčí. A ani tak nemusíte mít vyhráno, protože jak jsme už zmínili, podhoubí je velmi odolné a lehce se nevzdává. Je tedy docela možné, že se po několika letech objeví na jiném místě zahrady čarodějné kruhy znovu.
Co dělat, když se nechcete pouštět do radikálních zásahů?
Ne vždy jsme samozřejmě nakloněni takto razantním řešením. Jestliže se do zakládání nového trávníku pouštět nemůžete nebo nechcete, pak alespoň průběžně odstraňujte přibývající plodnice, aby se do svého okolí nemohly šířit prostřednictvím výtrusů a nebojte se okolnímu trávníku dopřát několik řádných porcí hnojiva v každé sezóně,aby se barevné přechody co nejvíce zmírnily.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz