Že vám toto pojmenování nic neříká? Nevadí. My vás s ním seznámíme a poradíme vám, jak tento keř pěstovat.
Co je skimie a odkud pochází
U nás se jedná o zatím méně známý ozdobný keř, který je však jinde v Evropě poměrně oblíbený. Podle svého pojmenování pochází z Asie, konkrétně z Japonska. Je nízkého vzrůstu, dosahuje maximálně 1,5 metru.
Čím je ozdobná
Po celý rok vám budou zahradu zkrášlovat její lesklé a stálezelené listy. Na jaře se kromě toho můžete těšit na vonné bílé květy. A na podzim se dočkáte oranžovočervených plodů – peckovic. Peckovice nejsou jedlé a tvoří se jen na keřích se samičími květy, pokud je někde poblíž i keř se samčími květy. Některé keře mívají obojí květy společně. Bobulky vydrží na keřích až do zimy, pak se obvykle stávají vítanou potravou pro ptáky.
Jak skimii pěstovat
Skimie potřebuje slunné stanoviště nebo polostín, jinak není náročná na půdu, snese běžný zahradní substrát. Zálivku potřebuje zejména při sázení, pak si již vystačí s deštěm. Je choulostivá na mrazy, takže přes zimu potřebuje alespoň zespodu zamulčovat (kůrou, listím apod.)
Jaké kultivary vybrat
Do zahrady se hodí zejména klasické kultivary s oranžovočervenými plody, jako je Skimmia japonica „Nymans“ nebo Skimmia japonika „Veitchii“. Dále jsou vhodné kultivary s bílými plody Skimmia japonica „Kew White“ nebo Skimmia japonica „Fructo-albo“. Zajímavá je i samčí skimie Skimmia japonica „Rubella“, která sice nemá plody, ale zato se pyšní červenohnědými poupaty, která vykvétají v krémově zbarvené květy, jež pak často vydrží na keři až do zimy.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz