Rejstřík škůdců azalek není tak bohatý jako ten chorobopisný. Přesto však dovedou pěstitele pěkně potrápit. Nejen, že okusují listy a poškozují rostliny, ale mohou na svém těle snadno přenášet zárodky houbových chorob, které oslabenou rostlinu nakonec zcela zničí.
Lalokonosec
Dospělí brouci druhu lalokonosec rýhovaný se specializují hlavně na mladé listy azalek. Poškozují je charakteristickými obloukovými žíry. Larvy se živí na kořenech a podzemních částech azalek. Běžný postřik vyřeší jen problémy způsobené dospělci, ale larvy přežívají v půdě dál. Doporučuje se proto použít zároveň i biologickou ochranu v podobě larev parazitických hlístic, které mladé lalokonosce spolehlivě zlikvidují. Jako první pomoc je možné nastražit pod postiženou azalku mokré prkénko, pod které se ráno lalokonosci schovají. Brouky poté stačí vysbírat a zlikvidovat. Následné použití chemických prostředků je ovšem doporučeno.
Svilušky
Svilušky jsou drobní částečně průhlední roztoči. Na azalkách se nejčastěji vyskytují hnědo-červené druhy, které navíc při větším napadení obalí listy do jemných pavučinek. Vysávají listy rostlin, které se pak hlavně v horkém počasí svěšují a chřadnou. Při silném zamoření se navíc na listech objevují hnědé skvrnky, které se později slévají do větších celků. Zelené části jsou deformované a bez lesku. Platí na ně akaricidy (přípravky proti roztočům), které působí okamžitě.
Obaleč azalkový
Motýlci z čeledi obalečovitých jsou postrachem ovocnářů, ale nevyhýbají se ani azalkám. Drobné nenápadné housenky nejprve upředou kokon okolo několika listů a pak ve svém bezpečném domečku všechny listy zlikvidují. Chutnají jim zejména mladé listy a větší množství housenek dokáže zničit téměř všechny nové přírůstky. Škodí ve dvou vlnách; poprvé v květnu a červnu, podruhé (další generace) v srpnu. Během vegetační sezóny je postřik účinný jen částečně, zcela zabránit výskytu obaleče lze až v další sezoně při včasném jarním zásahu.
Vzpřímenka azalková
Tento žlutavý motýlek pochází původně z Japonska, ale dnes už se rozšířil do celého světa. Housenky vzpřímenky vykusují chodbičky v listech (minují) a spřádají je do tenkých trubiček. Vzrostlým venkovním azalkám nejsou nebezpečné, ale rostliny pěstované ve skleníku mohou velmi oslabit. Řešením je pouze opakovaný chemický postřik.
Molice
I molice jsou nebezpečné hlavně skleníkovým azalkám. Prozradí je žloutnoucí listy s množstvím malých hnědých flíčků pokryté lepkavým povlakem. Při dotyku se z rostliny vznesou malí bílí motýlci. Postřik je třeba aplikovat hlavně na rub listů. Chemické látky ale nezničí vajíčka, pouze dospělce. Ošetření je proto nutné opakovat každý týden až do doby než výskyt ustane.
Třásněnka skleníková
Třásněnky se vzhledem molicím velmi podobají. Listy po jejich útoku jsou stříbřitě šedé, později žloutnou a opadávají. Účinné je několikrát zopakované ošetření organofosfáty.
Roztočík jahodový
Roztočík jahodový patří k nejrozšířenějším škodlivým druhům roztočů. Napadá všechny části azalky. Poškozené listy azalek se svinují, poupata a nové výhony se deformují a zasychají. Původce napadení není na první pohled patrný, protože škůdci jsou mikroskopičtí. Napadené výhony je třeba co nejrychleji odstranit a azalku alespoň 3x ošetřit postřikem proti roztočům.
Síťnatky
Síťnatky patří k nejkrásnějším druhům ploštic. Bohužel některé z nich s oblibou napadají i azalky a rododendrony. Po jejich hodování na rubu listů se na vrchní straně objevují charakteristické světlé skvrny, ze kterých výrazně vystupuje zelená žilnatina listu, ze které nedokázaly vysát chlorofyl. Při důkladném ohledání rostlin je možné najít malé průhledné broučky s krajkovým vzorem na křídlech nebo tmavé kupičky jejich výkalů. Ošetření insekticidy je nejúčinnější na počátku léta nebo dříve. Je nutné nezapomenout také na podzimní a jarní postřik proti přezimujícím škůdcům.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz