Když se řekne srub, každý si pod tímto pojmem dokáže něco představit. Srubů je i v našich končinám rozeseto mnoho, ale asi nejvíce se sruby nacházejí v severských zemích, ve východní Evropě nebo v Severní Americe.
Historie srubů
Historie srubové architektury je velmi dlouhá a pestrá. Sruby a roubené stavby vůbec se stavěly zejména tam, kde byl dostatek dřeva. Často se používaly smrky, borovice nebo modříny. Sruby se používaly ve městech i na vesnicích, na stavbu kostelů i hradů. Výhodou byla rychlá stavba z dostupného materiálu, nevýhodou byly časté požáry, které mohly takovou stavbu zcela zničit. Dodnes se však některé památky zachovaly, například barokní římsko-katolický kostel svatého Jiří v Loučné Hoře v okresu Hradec Králové.
Technologie stavby srubů
Od historie do dneška rozeznáváme 2 technologie stavby srubů. Jedna se vyskytovala spíše v Severní Americe a říká se jí kanadská, druhá pak byla využívána zejména v severní Evropě a jmenuje se norská.
Kanadská technologie stavby srubů
Kanadská technologie spočívá v tom, že se používají kulatiny stromů. Stromy jsou poraženy a jen zbaveny kůry. Používaly se borovice, modrý smrk nebo modřín. Průměr klád se pohyboval od 28 do 50 cm, klády byly pokládány přesně na sebe, mezi klády se vkládala izolace, klády se sesedaly v průměru 8 cm na stavbu (podle výšky stavby), samotný srub vyzrával 12 až 18 měsíců. V takovém srubu bylo po celý rok příznivé klima, tj. v létě příjemný chládek, v zimě teploučko.
Norská technologie stavby srubů
Na rozdíl od kanadské technologie byly v tomto případě klády zpracovány do tzv. prizem, tj. ze dvou stran opracovány. Takové kmeny pak ležely přesně na sobě. V rozích byly spojeny tesařskou vazbou. Norská technologie počítá s kvalitnějším dřevem (borovice, modřín), průměr klád je stejný jako u kanadské technologie, avšak po opracování byly prizmy široké 20 cm, pro menší stavby dokonce jenom 15 cm. Sesedání stavby bylo asi 3 až 5 cm a srub vyzrával 7 až 8 měsíců. Až po vyzrání a konečném seschnutí se vkládaly do srubu dveře a okna na míru.
Moderní typy srubů
Moderní typy srubů vycházejí z těchto technologií, ale dokážou vám postavit srub přímo na míru. Firem zabývajících se stavbou srubů je celá řada, mnoho z nich poskytuje až 30letou záruku na konstrukci. Srub můžete mít ve stylu bungalovu, dvoupatrového domu, srubu na pilotech apod. Některé sruby jsou vhodné k celoročnímu bydlení, jiné se hodí jako chaty. Vždy se snažte srub orientovat vchodem tak, jak doporučuje výrobce (JV, J, SV, S), protože tak využijete jeho užitné vlastnosti.
Srub jako stavba pro podnikání
Možná vás překvapí, že stavbu srubu si můžete vybrat i pro své podnikání. Chcete-li například vlastnit zajímavou restauraci na horách, srub bude tím nejvhodnějším prostředím. Skvěle zapadne do okolní přírody, a přitom uvnitř bude dostatečně útulno i dost prostoru pro vybavení moderní restaurace včetně zázemí pro zaměstnance.
TIP: I ke srubu se hodí pořídit krytou terasu, balkon, nebo přístřešek pro automobil.
TIP 2: A také si můžete na srub (střechu) instalovat solární panely, ovšem zase za předpokladu, že musíte s odborníky vyřešit bezpečnostní stránku věci.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz