chatka

Výhody a nevýhody dřevostaveb

Je potřeba se důkladněji podívat na výhody a nevýhody dřevostaveb, protože i podle toho se budete rozhodovat, jestli si takovou stavbu pořídit, či ne. Abyste měli všechny klady i zápory těchto staveb pohromadě, udělali jsme pro vás stručný přehled.

Výhody

Nejprve se podíváme na výhody.

Levný materiál

Velkou a nespornou výhodou dřevostaveb je levný materiál. Dřevo vždy patřilo k levnějším a dobře dostupným materiálům, avšak v dnešní době, kdy bylo spousta lesů vykáceno kvůli kůrovcové kalamitě, je jeho cena ještě nižší.

Ekologičnost stavby

Protože je stavba postavena z přírodních materiálů (skutečně mnoho výrobců se snaží vůbec nepožívat plastové prvky, takže je nahrazují kovovými nebo skleněnými), jedná se o ekologickou stavbu. Dřevo můžeme částečně považovat i za obnovitelný materiál, protože za vykácené stromy můžeme vysadit nové stromy. Nějakou dobu však trvá, než dorostou do dospělé velikosti.

Rychlost stavby

Další obrovskou výhodou dřevostaveb je rychlost, s jakou bývají postaveny. Jak sruby, tak i stavby z prefabrikovaných materiálů rostou skutečně jako houby po dešti. Malé stavby, jako jsou zahradní domečky, vyrostou za několik dní. Dřevostavby v podobě rodinných domů jsou postaveny i v řádu týdnů či měsíců.

chatka ze dreva - Výhody a nevýhody dřevostaveb

Zdroj foto. envato

Možnost změny dispozic i během stavby

Zejména u prefabrikovaných staveb je možné měnit dispozice nejen před stavbou, ale i během stavby samotné. Když si na poslední chvíli uvědomíte, že byste chtěli mít větší kuchyň, není problém příčku posunout. Dokud není dům postaven a zastřešen, stále můžete hýbat s vnitřními dispozicemi. Zvláště pokud stavíte svůj první dům, je to velmi praktické. (Většinou se totiž uvádí, že kdo staví zděný dům, je až se třetí variantou spokojený – jenže ruku na srdce: kdo si může dovolit postavit za svůj život 3 domy.)

Výběr vnějšího vzezření od starobylého až po moderní

Rozhodnete-li se pro dřevostavbu, neznamená to automaticky, že váš dům musí vypadat nějak staromódně. Naopak: sami si zvolíte, jestli má být spíš tradiční, klasický a zapadat do místní zástavby, anebo naopak moderní, uzpůsobený všem výdobytkům současné doby. Samozřejmě, že srub bude spíše vypadat poněkud tradičně, zatímco lepené stavby mohou působit spíše moderně.

Možnost instalace solárních panelů nebo tepelného čerpadla

Dřevostavba nijak neomezuje svého majitele v tom, pokud chce být soběstačný. Na střechu domu nebo terasy lze instalovat solární panely, na stěny domu tepelná čerpadla. I dřevostavba může mít svoji vlastní garáž a v ní nabíječku na elektromobil.

Nevýhody

A teď se podíváme na nevýhody, které dřevostavby také mají.

Každoroční údržba

Ačkoliv je sama dřevostavba levná a poměrně i levná na provoz, poněkud nepříjemné a trochu i navyšující cenu je každoroční udržování dřeva v dobrém stavu a vzhledu. O péči o dřevostavby jsme vám přinesli samostatný článek. Shrneme tedy jen to, že každý rok (na jaře, v létě, nebo na podzim) je potřeba všechny dřevěné prvky prohlédnout, očistit, napustit impregnací nebo mořidlem a nakonec natřít bezbarvým lakem.

solarni panel - Výhody a nevýhody dřevostaveb

Zdroj foto. envato

Nebezpečí požáru

I když jsou dnes různé možnosti ochrany staveb před požárem (požární hlásiče), přesto je dřevostavba nejnáchylnější ke shoření. Požár může být způsoben zkratem nějakého vnitřního spotřebiče, přehřátím stavby, úderem blesku.

Sledování zabezpečení solárních panelů

Solární panely jsou velkou výhodou pro soběstačnost ohledně elektrické energie, přesto na dřevostavbách musíme velmi dodržovat jejich zabezpečení proti přehřátí (důkladné odvětrávání pod panely, dostatečná vzdálenost mezi panely a střechou) i jejich zabezpečení proti úderu blesku. Firmy zabývající se bleskosvody mají speciálně zpracované projektové dokumentace i právě pro dřevostavby.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář