novy dum

Dřevostavby jsou moderní a přírodní zároveň

Dřevostavby rodinných domů získávají v poslední době na oblibě. Jak by také ne. Jsou ekologické, ekonomicky výhodné (pořídíte je i do 1 milionu), existuje mnoho firem, které nabízejí dřevostavby tzv. na klíč. Jaký rodinný dům si můžete v této verzi pořídit? A na co si dát pozor?

bungalov 600x348 - Dřevostavby jsou moderní a přírodní zároveň

Zdroj foto: pixabay

Bungalov

Do pojmu dřevostavba výborně zapadá pojem bungalov. Je to druh přízemní stavby, která má jen jedno podlaží, a díky tomu je velmi variabilní jak do vnější podoby, tak do vnitřního uspořádání. Bungalov nabízí mnoho na malém prostoru. Jeho vnitřní upořádání si můžete uzpůsobit podle vlastních preferencí: máte raději velký vzdušný prostor, anebo potřebujete více malých pokojíků jako pracovny a dětské pokoje? Vše se vám dokáže přizpůsobit. Jednotlivé příčky můžete měnit i přímo při výstavbě domu.

patrovy dum 600x322 - Dřevostavby jsou moderní a přírodní zároveň

Zdroj foto. envato

Patrový rodinný domek

I u dřevostaveb si můžete pořídit patrový domek. Získáte tak větší životní prostor na menším půdorysu, samozřejmě za cenu vyšších nákladů. Ale nespornou výhodou patrového domku je to, že můžete efektivně oddělit místo, kde žijete (kuchyň, jídelna, obývací pokoj), od místa, kde odpočíváte (ložnice, dětské pokoje), popř. pracujete (pracovna, knihovna). Patrový dům se hodí i do prostoru, který se vyznačuje nerovným terénem, protože část domu může být dvoupatrová, část jednopatrová a vhodným konstrukčním řešením se dosáhne sjednocení terénu.

velky dum 600x338 - Dřevostavby jsou moderní a přírodní zároveň

Zdroj foto: pixabay

Další možnosti

Máte-li již vyhraněnou představu, jak by váš dům měl vypadat, nebo jste se inspirovali u přátel a známých, můžete si jako dřevostavbu postavit i jurtu, atypický domek, domek na pilotech apod. Tady již záleží jen na vašich přáních a na tom, jak se dokážete s realizující firmou domluvit. Opět byste měli dbát na reference od svých známých, recenze na internetu a nesáhnout po první nabídce, která se nabízí. Váš vysněný dům určitě stojí za to, abyste do něj investovali nejen peníze, ale i čas.

Jak vypadá stavba dřevostavby krok za krokem

Stavba dřevostavby má některé společné prvky se stavbou jiného domu (zděného, cihlového, panelového), sem patří například:

  • výběr vhodného pozemku (pro dřevostavbu se hodí spíše vesnice než město, spíše pozemek blíže k lesu nebo louce apod.), zároveň však je potřeba dbát na to, zda je vybraný pozemek zasíťován (voda, kanalizace, elektřina, plyn…),
  • zpracování návrhu,
  • zpracování projektové dokumentace,
  • vyřízení stavebního povolení.

Další stavba potom pokračuje takto:

  1. Nejprve se postaví nosná konstrukce, základová konstrukce, nebo také skeletová konstrukce. Ta se postaví na základové desce a je tvořena pevnými dřevěnými hranoly.
  2. Mezi nosné hranoly se použijí lepené hranoly jako stěny. Tyto hranoly jsou zároveň i izolací, protože jejich součástí bývá izolační výplň.

POZOR: I u dřevostavby můžete mít solární panely na střeše, ale je třeba dbát mnohem více nebezpečí, které plyne z přehřátí panelů nebo z úderu blesku. Obojí je potřeba vyřešit s technikem!

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář