Mnoho zahradníků nahrazuje klasické plastové květináče těmi vyrobenými z prodyšné tkaniny. Jako důvod uvádějí, že látkové květináče umožňují lepší růst kořenů, jednodušší zalévání a jsou v mnoha ohledech praktičtější. Jsou tato tvrzení oprávněná a jsou textilní květináče skutečně lepší než ty z plastu?
Textilní květináče začali zahradníci používat teprve nedávno. Jako první s nápadem na pěstování rostlin v prodyšných pytlích přišli holandští pěstitelé stromů v 19. století, ale ve zbytku světa se tento způsob uchytil teprve v 70. letech minulého století. Moderní textilní květináče jsou vyráběny z různých materiálů, od jutových vláken až po recyklovaný plast (polypropylen). Vysoce kvalitní látkové nádoby mohou obsahovat patentované syntetické textilie.
Textilní květináče dovolují lepší přístup vzduchu ke kořenům
Nejčastěji uváděnou výhodou textilních květináčů je jejich prodyšnost. Oproti plastovým nádobám, které mají otvory jen na dně, jsou látkové květináče vyrobeny materiálů umožňující volné proudění vzduchu. Po obvodu tak vzniká tenká vrstva provzdušněného substrátu, což významně ovlivňuje vývoj kořenového systému rostlin a rychlost prosychání půdy.
Jakmile konečky kořenů narazí na provzdušněný substrát, jejich růst se zastaví. Díky tomu kořeny rostlin pěstovaných v textilních květináčích zůstávají rozvětvené a nezamotávají se, jako je tomu nádob s pevnými stěnami. To je rizikové především u keřů a stromů, u nichž s přibývajícím věkem kořeny neustále zesilují a mohou zaškrtit kmen. Studie potvrzují, že jsou textilní květináče vhodné pro pěstování dřevin.
Vysoká prodyšnost textilních květináčů způsobuje, že v nich substrát vysychá o něco rychleji než v plastových nádobách. To představuje problém pro vlhkomilné rostliny, jako jsou například pelargonie. Pravidelné prosychání půdy naopak prospívá rozmarýnu, levanduli a dalším suchomilným druhům rostlin.
Textilní květináče umožňují jednodušší zalévání
Obrovskou výhodou textilních květináčů je, že je oproti plastovým lze rostliny zalévat hned několika způsoby. Rostliny můžete zalévat seshora, jak je obvyklé, nebo využít prodyšnosti látky a nechat vodu vsakovat do substrátu odspodu. Díky vysoké flexibilitě využijte textilní květináče i při pěstování s použitím automatických zavlažovacích systémů.
Zalévání látkových květináčů z konve nebo zahradní hadicí je nejjednodušší a nejrychlejší. Textilní květináče umožňují vodě snadno protéct substrátem a ruční zalévání látkových květináčů je tak rychlejší než u klasických plastových. Nevýhodou zalévání odshora je, že stříkající voda může namočit listy rostlin, na což jsou některé druhy citlivé. Rajčata, bazalku a další rostliny citlivé na smáčení listů proto zalévejte opatrně.
Oproti plastovým nádobám můžete textilní květináče zalévat také odspodu. Postavte látkový květináč do mělké misky, do které nalejete vodu. Díky kapilárnímu působení bude voda pomalu vzlínat substrátem směrem nahoru. Podle kompaktnosti substrátu potrvá zhruba 15 minut až hodinu, než se voda dostane až ke kořenům.
Při zalévání odspodu nehrozí smáčení listů a suchý povrch substrátu zabraňuje množení hmyzích škůdců. Pokud používáte minerální hnojiva, jednou měsíčně substrát důkladně propláchněte čistou vodou, která rozpustí zbytky minerálních solí.
Flexibilita textilních květináčů
Textilní květináče se vyrábějí v pestré škále velikostí od malých nádob na sazeničky až po obrovské textilní květináče o objemu několika stovek litrů, ve kterých lze vypěstovat i vzrostlé stromy. Správná volba velikosti pěstební nádoby je zásadní pro zdravý vývoj kořenů a výživu rostlin.
Nejmenší textilní květináče o objemu do 20 litrů jsou vhodné pro pěstování listové zeleniny, salátů a jednoletých rostlin, které mají mělký kořenový systém. Do této kategorie spadá řada oblíbených druhů zeleniny, včetně hrachu, paprik, chilli, cherry rajčat a dalších.
Větší textilní květináče o objemu od 20 do 60 litrů jsou vhodné pro plodonosné rostliny, které potřebují hluboký kořenový systém a dostatek substrátu pro čerpání živin. Ve středně velkých textilních nádobách se bude dařit rajčatům, vinné révě i bobulovitým keřům, jako je angrešt nebo rybíz.
Největší textilní květináče mohou mít objem i stovky litrů, což dalece přesahuje možnosti i těch největších plastových nádob. Objemné textilní květináče umožní vytvoření bohatého kořenového systému i těm nejnáročnějším rostlinám. Obrovské textilní květináče využijí především pěstitelé stromů, které v nich mohu předpěstovat a následně vysadit do volné půdy.
Výhody a nevýhody textilních květináčů oproti plastovým
+ Textilní květináče podporují přirozený růst kořenů a zabraňují jejich zamotávání.
+ Propustnost textilních květináčů má za následek lepší drenáž a kontrolu vlhkosti.
+ Rovnoměrným provzdušňováním textilní květináče pomáhají udržet stabilní teplotu substrátu.
+ Textilní květináče se snadno skladují a lze je používat opakovaně.
– Vzhledem k poréznosti materiálu vyžadují rostliny v textilních květináčích častější zalévání.
– Objemné textilní květináče je obtížné přemisťovat.
– Některé typy textilních květináčů mohou působit neesteticky.
———Komerční článek———