Jaro je vždy ve znamení nejvíce práce na zahrádce, ale také dobou, která je vhodná pro sázení květin. Konec března a začátek dubna je tak ideální a vhodnou dobou pro sázení okrasných trvalek, které potěší svým květenstvím na zahradě, ale také jsou vhodné k řezu, tudíž je poté můžete nařezat si do vázy a pokochat se jejich krásou i doma.
Výběr nejhezčí trvalky je záležitostí nejen vkusu
Při výběru se nelze řídit jen vkusem, přestože se každému líbí jiné barvy a tvary rostlin, ale především každá zahrada skýtá určité možnosti, případně omezení, jelikož záleží i na ploše, na které můžete trvalky pěstovat. Keřové trvalky, jako jsou hortenzie či pivoňky, potřebují více místa, naopak méně náročné na plochu jsou kopretiny, chryzantény, třapatky či rudbekie.
Rovněž trvanlivost trvalek na stanovišti závisí na podmínkách a konkrétním druhu, kdy se tak liší od dvou do dvanácti let. Tento fakt je třeba zohlednit i při samotném plánování výsadby, aby vedle sebe byly rostliny s obdobnou délkou trvání na stanovišti.
Výsadba trvalek
Trvalky se sází dle vzrůstu do řádků či dvouřádků. Dvojité řádky jsou doporučovány především u rostlin s rozkladitým vzrůstem, jako je například gysophila. Trvalky, které kvetou v pozdním létě a na podzim, se sází v dubnu. Na jaře rovněž se sází trvalky, které v zimě snadno vymrzají.
Důležité je dodržení správné hloubky sázení. Převážná většina trvalek vyžaduje, aby kořenový bal byl zakryt menší vrstvou zeminy. V případě mělké výsadby dochází k usychání rostlin, při hluboké výsadbě rostliny kvetou málo či vůbec. Při výsadbě rostlinu z obou stran mírně přitlačíme a zalijeme. V průběhu roku je nutné nakypřit půdu, ale pozor na mělko kořenící výhony, aby nedošlo k jejich poškození.
Trvalky coby vděčné rostliny
Duben je tak vhodným měsícem pro výsev i výsadbu většiny okrasných trvalek, které se vyplatí kombinovat s druhy s různě odlišnou dobou kvetení. Tímto si tak můžete efektivně připravit kvetoucí zahradu od léta až do podzimu. Díky pestré nabídce a bohatému výběru různých druhů a kultivarů si tak lze bez problému vybrat skupinu rostlin s podobnými nároky na půdu i požadavky na světlo. Možné je i založení květinové louky, která osvěží a zpestří přirozený půvab zahrádky, balkonu apod.
Snadné množení v dubnu
Ty trvalky, které kvetou v létě nebo na podzim, je možné právě v dubnu rozmnožit i zmlazit dělením trsů. Sazenicím je třeba dopřát kvalitní kompost. Rovněž i bahenní a vodní rostliny v jezírku je možné množit dělením. Odumřelé listy a kořeny odstraníme. Velkokvěté chryzantémy je lépe množit řízkováním.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz