plycník lékařský

Plicník lékařský je jednou z prvních jarních bylinek. Proč a kde ho sbírat?

Vydejte si na první jarní vycházku do lesa, kde lze sbírat plicník lékařský, jenž je jedním ze symbolů začínající bylinkářské sezóny. Krásná rostlina, která se pyšní pestrými kvítky a nabízí tak skvostný pohled na barevnou paletu od růžové po fialovou a to ve všech jejích odstínech. Pozitivní zprávou zajisté je, že v našich lesích roste bylina v hojné míře a není tedy problém se sběrem.

Kdo nezná a neví, kde konkrétně bylinu sbírat?

Plicník najdete v listnatých lesích a stinných hájích, kde takřka tvoří bohatý porost. Jedná se o vytrvalou bylinu z čeledi brutnákovitých, která je až 30 centimetrů vysoká mající tenký rozvětvený oddenek a z něj vyrůstají srstnaté květonostné lodyhy, které mají zpravidla světle skvrnité listy.

Sbírá se kvetoucí nať či jen spodní listy. Bylina vyniká svými protizánětlivými účinky. Nať, kterou získáte časně po rozkvětu, je více účinná. Po sběru je nutné odstranit tuhé lodyhy a rychle sušit ve stínu. Teplota při sušení by neměla překročit 40 °C. Bylinu je třeba řádně prosušit. Nať plicníku lékařského obsahuje minerální látky, kyselinu křemičitou, třísloviny, sliz a také značný obsah saponinů.

Skladovat usušenou bylinu výhradně na suchém a temném místě s teplotou do 25 °C. Uchovávat pouze v uzavřené nádobě.

Léčivé účinky

 • Proti kašli,
 • při plicních nemocech,
 • při průjmu,
 • při potížích dýchací soustavy,
 • zvýšení krevní srážlivosti,
 • pomoc při hemeroidech,
 • přírodní antibiotikum,
 • zmírňuje nadýmání a má močopudné účinky,
 • urychluje hojení,
 • regeneruje sliznice dýchacích cest,
 • proti vypadávání vlasů apod.
plycník - Plicník lékařský je jednou z prvních jarních bylinek. Proč a kde ho sbírat?

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Zevní a vnitřní užití

Zevní je ideální ve formě obkladů, k omývání řezné, tržné či hnisající rány, při hemeroidech. Použít lze i jako teplý obklad. Vnitřní užití je v podobě odvaru či čaje. Pomáhá na výše uvedené problémy.

Lahodný jarní salát z plicníku

Mladé listy plicníku ochutíte citronovou šťávou, medem. Stejně tak lze vyzkoušet z listů plicníku salát, do kterého přidáte medvědí česnek, listy petrklíče, dochutíte octem, olejem a kořením dle vlastní chuti.

Zajímavost

Tuto bylinu nenajdete na britských ostrovech, přestože se jinak vyskytuje téměř po celé Evropě, ale v Irsku a ve Velké Británii plicník lékařský zkrátka neroste. Zajímavostí také je, že prvním rokem má bylina holé listy, až pak v druhém roce na nich vyrůstají drobné chloupky.

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Profilový obrázek

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Zanechte komentář