Víno bylo po tisíciletí používáno jako nápoj na zahnání žízně, jako lék, jako prostředek na uvolnění. Jak je to tedy se zdravotními účinky vína doopravdy?
Co víno obsahuje
Víno obsahuje celou řadu látek, zejména se jedná o kyseliny, cukry a glycidy, fenolické látky, třísloviny a barviva, dále aromatické látky, dusíkaté sloučeniny a minerální látky.
Mezi kyseliny obsažené ve víně patří kyselina vinná, jablečná a mléčná, ale v menší míře zde najdeme i kyselinu octovou, mravenčí, citronovou a další. Kyseliny působí ve střevech zásadotvorně, a pomáhají nám tak trávit jídlo.
Cukry a glycidy jsou ve víně proto, aby zvyšovaly jeho kalorickou hodnotu a posilovaly lidský organismus, zejména třeba v době po nemoci apod.
Fenolická látky, třísloviny a barviva jsou velmi důležitou složkou vína, především červeného, protože pomáhají hojit jizvy na sliznici střevního traktu, a u vyzrálých vín se dokonce hovoří o jejich protirakovinném účinku.
Z minerálních látek, které víno obsahuje, můžeme zmínit hlavně vápník, draslík, hořčík, železo, sodík, bór a další. Všechny tyto látky působí příznivě na lidský organismus.
Léčba vínem
Víno se odedávna používalo především na uhašení žízně. Víno v minulosti pili císaři, králové, ale i měšťané v hospodách jako nápoj. Bylo to způsobeno tím, že nepřevařená voda nebyla k pití vhodná, protože se v ní vyskytovaly různé škodlivé bakterie, které způsobovaly nemoci jako úplavice aj.
Víno, zejména červené pomáhá zvyšovat počet červených krvinek a snižovat riziko infarktu myokardu. Víno pozitivně působí i na náš nervový systém, protože díky němu dochází k uvolnění mysli i těla. Nesmí se to ovšem přehánět, ve velkých dávkách víno vyvolává euforii a při častém přehnaném pití může i na víně vzniknout závislost (alkoholismus).
Víno také pomáhá zvyšovat chuť k jídlu, což ocení pacienti po nemoci. Měli byste ale dávat pozor na to, abyste nepili víno na lačný žaludek ani těsně před spaním. Nejlepší dobou k popíjení tohoto nápoje je doba oběda, popř. brzké večeře, neboť víno – jak už bylo výše řečeno – stimuluje organismus a uvolňuje energii, která by se během spánku nemohla spotřebovat.
Zdroje: www.wikipedia.org, Kraus Vilém a kol., Encyklopedie českého a moravského vína, R. B. Vurm, Praha 1997
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz