vino a pokrm

Jaká vína podávat, abyste trefili příležitost i jídlo

Jaká vína podávat: Při podávání vína někdy váháme, jaké víno zvolit, a to nejen ohledně barvy (červené, bílé, růžové), ale i z hlediska kvality, lehkosti, těžkosti nebo sladkosti. Provedeme vás alespoň částí těchto tajemství.

Víno a příležitost či jídlo

Příležitostí k podávání vína je celá řada a vy se musíte zodpovědně rozhodnout pro víno, které se k příležitosti hodí a podtrhne ji.

Pokud podáváme aperitiv, vybíráme z dobrých sektů, plných vín, tokajského nebo ledového vína.

K samotnému hlavnímu jídlu se hodí především suchá nebo polosuchá vína, jelikož nepotlačují chuť a vůni pokrmů. Vybraná jídla a vína k nim vhodná uvádíme níže:

  • Drůbež a telecí – světle červená vína (například Portugal)
  • Ryby – kabinetní vína, k pečeným rybám se hodí i nepříliš těžká červená i bílá vína
  • Pikantní pokrmy – aromatická vína, jakostní vína, pozdní sběr
  • Hutná jídla, pečeně a zvěřina – hutná a plná vína, červená i bílá nejlépe pozdní sběr (Frankovka nebo Ryzlink rýnský)
  • Sýry – decentní vína (Müller-Thurgau)

Pro významné slavnosti, svátky či oslavy jsou nejlepší ušlechtilá vína s přívlastkem.

televizi nebo na delší popíjení volte vína kabinetní, neboť jsou lehká a neobsahují tolik alkoholu jako jiné druhy.

Na popíjení, při potřebě vypnout, posezení s přáteli je vhodné víno polosuché s decentní sladkostí. Hodí se ale také vína kabinetní, popřípadě německá jakostní vína nebo zemská vína.

Jako dárek bychom měli volit kvalitní vína, ale vždy podle vkusu obdarovaného.

vino k jidlu - Jaká vína podávat, abyste trefili příležitost i jídlo

Zdroj foto: envato

Víno v kuchyni

Víno je v kuchyni nepostradatelnou ingrediencí. Pro vaření nikdy nepoužíváme obyčejné víno, protože bychom to nepříjemně pocítili na výsledné chuti i vůni pokrmu. Stejně tak musíme ctít původní chuť a vůni pokrmu, kterou má víno zvýraznit. Víno nesmí chuť a vůni potlačit nebo přebít, kyselá příchuť rovněž není žádoucí.

Konkrétní jídla vaříme následujícím způsobem. Bílou omáčku dochucujeme bílými víny, která jsou méně kyselá, například Müller-Thurgau, Sylvánské, Pinot blanc.. Hnědé omáčky se dochucují červenými víny, která obsahují méně kyselin a jsou celkově chuťově vyrovnanější. Do italského rizota patří bílé víno, nejlépe italské, suché nebo polosuché. V některých případech se hodí i červené, které se v některých regionech do rizota přidává, zvláště pokud se jedná o rizoto s masem nebo houbami.

Nejlepší je vždy do vaření použít totéž víno, které pak budeme pít k hotovému pokrmu.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.recepty.cz, Dörr, H.-G., Co nevíte o víně, Ikar, Praha 2000

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář