vino hrozny

Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Odrůdy révy vinné: Nemusíte být zrovna znalec vína, ale 2 deci si občas dáte. Víte, z jaké odrůdy je vaše víno vyrobeno? Čím jsou tyto odrůdy odlišné od jiných? A kde se pěstují?

Modré odrůdy vinné révy

cabernet sauvingnon - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Taryn, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons                  Cabernet Sauvignon

Cabernet Sauvignon

Tato odrůda původně pochází z Francie a pěstovala se zejména v oblastech Médoc, Graves nebo Bordeaux. Dnes se pěstuje téměř po celém světě, za zmínku stojí zejména vinice v Kalifornii, Chile nebo Austrálii.

Cabernet je víno bohaté na taniny, má bohatou chuť a zřetelné aromatické vlastnosti. Vůně a chuť nejvíce připomínají rybíz, fialky a možná i tabák či doutníky. Toto víno je opravdu vhodné pro dlouhodobé skladování v dřevěných sudech.

merlot - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Megan Mallen, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons  Merlot

Merlot

I tato odrůda pochází původně z Francie, zejména z proslulé vinařské oblasti Bordeaux. V současné době se pěstuje i na Balkáně, v Itálii, v Kalifornii, Chile a Austrálii.

Je jemnější než Cabernet a ne tak bohatý na taniny. Chuť a vůně kvalitního Merlotu připomíná nejspíš červené ovoce, jako jsou například třešně nebo rybíz.

pinot noir - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Megan Mallen, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons  Pinot Noir

Pinot Noir

Tato modrá odrůda pochází z francouzských vinařských oblasti Bourgogne a Alsaska. Dnes se pěstuje i v Itálii, na Balkáně, v Maďarsku, Jižní Americe, Oregonu či Kalifornii. Víno se nedá označit jako těžké, spíše je elegantní a sametové. Poznáte jej podle výrazného zemitého podtónu. Jakmile si zvyknete na tuto nezvyklou chuť, ucítíte především ovoce, jako např. rybíz, lesní jahody, třešně.

zinfandel - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Frank Schulenburg, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons   Zinfandel

Zinfandel

Odrůda pochází původně z Německa a dnes se pěstuje i jinde v Evropě, ale také v Kalifornii. Jedná se o všestranně využitelnou odrůdu, ze které se vyrábějí jak růžová, tak i červená vína. Oba druhy chutnají po zralém bobulovém ovoci (ostružinách, malinách, borůvkách) a mají kořenný podtón.

Bílé odrůdy vinné révy

sauvignon - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Nathan, CC BY-SA 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0>, via Wikimedia Commons          Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc

Tato velmi známá odrůda se pěstuje ve Francii v proslulých oblastech Bordeaux, Bergerac a kolem Loiry. Dnes se pěstuje rovněž v Jihoafrické republice a v Americe.

Vůně a aroma jsou charakteristické jako svěží, pikantní, silně aromatické, s vůní ovoce. Ovšem další podtóny už závisejí přímo na místě pěstování. Je známo, že Sauvignon pocházející z Bordeaux nebo Bergeracu voní spíše po zelených jablcích, někdy po čerstvě posekané trávě či po zimostrázu. Vína pěstovaná kolem Loiry mají zase příchuť chřestu či anýzu. A naopak vína z Nového Zélandu budou nejspíš chutnat a vonět po tropickém ovoci.

chardonnay - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Jenavive at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons                Chardonnay

Chardonnay

Tato odrůda pochází z Burgundska, ale v současnosti se pěstuje téměř po celém světě, tedy všude tam, kde jsou pro ni vhodné podmínky. Jedná se o velmi kvalitní odrůdu, která se dobře prodává.

Chardonnay je svěží víno, které vás uchvátí aromatem exotického ovoce. V chuti a vůni dobře vyzrálého Chardonnay je cítit náznaky lískových či vlašských ořechů.

ryzlink - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Bauer Karl, CC BY 2.0 AT <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/at/deed.en>, via Wikimedia Commons          Ryzlink rýnský

Ryzlink rýnský

Tato odrůda je velmi oblíbená a původně pochází z Alsaska a Německa. Dnes se však pěstuje po celém světě. Jedná se o svěží víno s ovocnou chutí, aromatem po květinách a koření. Rozlišovat můžeme mezi mladým a starším Ryzlinkem. Zatímco mladý v sobě má náznaky čerstvých jablek, citrusových plodů nebo snad i mučenek, ten starší v sobě obsahuje vůni medu a luxusních květin.

muskat - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Rosenzweig, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons  Muškát

Muškát

Muškát se pěstuje v Alsasku, Tunisku a v Navaře a ve všech těchto oblastech je spíše suchý. Naopak v Itálii se jedná o sladké víno, v Austrálii dokonce o velmi sladké víno. Poznáte jej však zcela jednoduše, protože voní i chutná po muškátech, exotických plodech a květinách.

pinot blanc hrozny 600x371 - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: User:Themightyquill, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, via Wikimedia Commons  Pinot Blanc

Pinot Blanc

Tato odrůda se pěstuje v Alsasku, Itálii a na Balkáně. Jedná se o víno příjemné, spíše neutrální, s ovocnou chutí a vůní a všeobecně nižším obsahem kyselin.

tramin hrozny - Znáte všechny odrůdy révy vinné?

Zdroj foto: Bserin, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons              Tramín

Tramín

Tramín se pěstuje v Alsasku, Německu a Itálii. Víno může být podle oblasti pěstování buď suché, nebo sladké. Je to víno s kořennou chutí (také se mu celým jménem říká Tramín kořenný). Je těžké, plné, jeho chuť i vůně připomíná květiny a přezrálé tropické ovoce.

Zdroje: www.wikipedia.org, Callec Christian, Encyklopedie vína, Rebo, Praha 2000

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář